Mesajı Okuyun
Old 16-03-2014, 18:45   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan olgu
Tahmince, sadece menfi bir talep halinde hakim talebin açıklatılmasını isteyecek ve taraflara süre verecek gidin yeni bir isim bulun gelin diye, bulmadılar mı, kendi adını koyar

Aslında hukuk uyuşmazlıkları için de arabuluculuk müessesesi geldi, bu da denenebilir, ama koca eşin rızasını almadan isim koyduysa arabulucu yetersiz kalır, yargıda ise korkarım işin sonu savcılık aile içi şiddet bürosunda bulabilir...

Tarafların ortak bir isim üzerinde anlaşamadıkları barizken ve çocuk henüz doğmamışken; kadının kocanın ısrar ettiği ismin, nüfusa yazılmasının men-ine şeklinde bir istemde bulunabileceğini düşünüyorum. Mahkeme hakimi de, ananın onayı olmadığından, TMK. 185 hükmüne aykırı; tarafların ancak ortak kararla evlilik biriliğini yürütmeleri gerektiğine aksi halde hakimin müdahalesini isteyebileceklerine ve evlilik birliği içinde sonrasında ortaya çıkabilecek şiddetli geçimsizlikten ve evlilik birliğinin temelinden sarsılmasından koruyacak (Evlilik birliğinin korunmasına yönelik) kararı verebileceğini düşünüyorum.

Eş, bu karara rağmen ismi nüfusa kayıt ettirirse anne, ilam gereği mevcut ismin silinip yerine ortak belirleyecekleri ismin yazılmasını talep ve dava edebilir. Burada mahkeme taraflara anlaşmaları ve ortak isim bildirmeleri aksi halde ismin mahkemece verileceğini ihtar edebilir mi?

İkinci hal, babanın tüm itiraza rağmen kadının istemediği ismi Nüfusa tescili halidir.

Bu halde de, anne hakimin müdahalesini TMK.195. Madde gereği isteyebilmelidir diye düşünüyorum.

İnsanlar ortak payda ve asgari ortak mutluluk için ellerinden geleni yapmadıkları zaman hukuk zor durumda kalmaktadır. Mahkemenin bir bireyin ismini tayin etmesi, kişisel hak ve özgürlüklerle çelişecektir.

Adaletsizlik nasıl giderilmelidir? )))