Mesajı Okuyun
Old 01-09-2008, 23:21   #153
üye25667

Alıntı:
Yazan burcubenek
bence idari bilimler fakültesi öğrencilerinin idari hakim olabilmeleri konusuna cevabım evet nedeni ise zaten yetersiz olan birinin bu sınavı kazanması mümkün değilki avukatlar arasında bile bu sınavı kazanamamış olanlar mevcut şimdi dolayısıyla onlarda yetersiz konumuna düşmüyorlarmı iibf öğrencisi olarak biz hukuk derslerimize hukuk okuyan arkadaşlardan daha çok önem gösteriyoruz ayrıca insan kendini geliştirdikten sonra problem ne ozaman
Henüz açtığım, iptal edilmesi istenen işlemin, işlemi yapan idarenin, ihlal olunan menfaatin aynı olduğu kısaca hukuki ve fiili bir bağ olan birden çok iptal isteminin tek talepte yapıldığı (birden fazla kimsenin tek dilekçeyle dava açması hali) davada, Gaziantep idare mahkemesi hakimleri dilekçemi reddetti. Ayaküsütü niçin diye konuştuğumda hepsi için ayrı ayrı karar verme ihtimali var dedi. Yukarıda yazdığım açıklamayı yaptıktan sonra İYUK 4. ve 5. maddelere atıf yaptığımda esasa girilmesi gerektiğini eğer dosyayı usulden inceleyip esasa geçtklerinde davacıların hepsi için tek iptal kararı vereceklerini dosya içeriğine bakınca bunu göreceğini söyledim. Cevap aynı.
Şimdi ben İdari yargı Hakimlik Sınavına hiç girmemiş bir avukat olarak İYUk 4 ve 5 i bu şekilde mantıklı yorumluyorsam kanun koyucunun amacınını ne olduğunu biliyorsam bunun usul ekonomisi açısından bir gerek olduğunu biliyorsam, bunun sebebi hukuk nosyonunu içine sindirmemdir. Nihayetinde kişiliğimle bütünleşmiş bir meslek olan avuktam ben her meslektaşım gibi.z Yani bunun yeterlilik vya yetersizlikle alakası yok.