Mesajı Okuyun
Old 22-08-2008, 11:53   #151
burcuozoguz

deneyimlerinizden bahsettiğiniz için teşekkürler sayın lale beşe.
mesleğinizde daha doğrusu idari davalarda yaşadığınız sıkıntılarızı önceki yorumlarınızda da okumuştum. aslında bir parça benim değinmek istediğim konuyla ilgili çünkü ben sadece sınavla seçmenin, ayrıca %20sini seçersek bunlar iyidir demenin işe yaramayan bir ölçme değerlendirme olduğunu düşünüyorum. kaygım sizin basite indirgeyerek algıladığınız gibi sınav derdi değil.bence hukuk fakültelilerin derdi sınav bu konuda, çünkü eğer iibflilerden memnun değillerse idari yargı alanında mesleğe seçerken başka kriterler koyarlardı.%20 sınırı koyarak mı aranılan özellikler bulunacak. burada yapılan sadece hukuk fakültesi çıkışlıların işini kolaylaştırmak. kriterler olmalı, böyle hassas bir görevse hassas bir şekilde seçilmeli.
ben bir siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisi olarak, işe hukuk felsefesinden başlamış, devlet düzenlerinden devam etmiş, ideal tipler ile uğraşmış, roma ve yunan devlet düzenleri+hukukunu her boyutta karşılaştırmalı olarak incelemiş, türkiyenin hukuk tarihi eğitimini almış, her uygulamayı karşılaştırmalı olarak incelemiş,ve özel hukuk alanları ve kamu hukukunu ruhlarını ayrı ayrı kavrayarak öğrenmiş vs vs.. bir adayım. bölüm üç anadala ayrılır ve ben bunlardan biri olan kamu hukukunda yetenekliyim, kendimi geliştiriyorum.aylarca çalışan kafayı sınavlarla bozmuş biri değilim, genel kültür bazında başlamış bir ilgi yetenek bu. ama o yüzde 20ye gecegündüz çalışan bir aday girebilecek artık(iibfli), ve bizim gibi yetenekli insanların önü her yerde olduğu gibi kapatılacak.işte genellemelere bu yüzden hep karşı olmuşumdur ve kriterler olmalı diye de başka bir bilgi ölçme sistemi olmalı diye söyledim.

sınavdan yola çıkıyorum çünkü mesleğe gelenler bu aşamadan geçenler oluyor.

ve malesef bu kültüre erişmemiş,müfredatlarının "idare" ve "hukuk" ile alakası olmayan işletme çeko vb iibf diğer öğrencileriyle aynı kategoride tutulmamdan rahatsızım.

bunları belirtmek istedim çünkü biz yönetim olsun, yargılama olsun herşeyi felsefesi ile birlikte tüm devlet düzenleriyle karşılaştırarak inceliyoruz,öğreniyoruz.en azından kendim gibi donanımlı öğrenciler adına konuşayım.bu bilgi birikiminin ve yeteneğin en iyi şekilde değerlendirileceği bir görevdir idari hakimlik.

uzun uzun yazmam sıkıcı olabilir ama bunlar da henüz benim deneyimlerim.

birşey sormak istiyorum, her mahkemede hakimin iibfli mi hukuk fak.lı mı olduğunu öğrenmeye önem veriyorsunuz. idari mahkemelerde hiç bulunmadım ama adli mahkemelerdeki muamele de pek farklı değildi, benim gördüğüm...
konu yine bu ayrıma geldi ve ben bundan son derece rahatsız oluyorum.

son bir kez belirtmek istiyorum, devletin yapısı, kurumları fonksiyonları, bunların denetimleri ; özel hukuk alanlarını ve idare hukukunu hukuk fakülteli hocalardan alan bir iibfli olan ama bu farkı gözardı etmemeniz gereken sbf ya da kamu yön. bölümlülerinin idari hakim olabilmek için bir eksiği yoktur.
karşılaştığınız birkaç kötü muameleyi ve kimbilir ne zaman ne şekilde idari hakimlik vasfına nail olmuş,hukukçu veya iibfli kişilerin hatalarıyla böyle büyük genellemeler yapmayınız.

bir kez daha, okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dilerim.