Mesajı Okuyun
Old 19-04-2008, 19:40   #17
hukukun-üstünlüğü

İnsan hakları hukukunun egemen ilkelerinden birini belirtmenin sorunun çözümünde faydalı olduğunu görmekten mutluluk duydum.Evet tarafsız hukukçular olarak bilmeliyiz ki özgürlük kural yasaklama istisnadır.Anayasalar birey hak ve özgürlüklerini korudukları müddetçe meşru ve tarihi değer birikimlerini korumuş/yerine getirmiş olurlar.

Sayın kemal yıldırım son yazdıklarınızı dikkatle okudum ve yazdıklarınızın büyük kısmına katılıyorum.Sayın themis,anayasa mahkemesi,başta anayasa olmak üzere normatif hukuk kurallarıyla bağlıdır,anayasada değişiklik yapılmışsa artık karar verirken eski hükümlere değil mevcut hükümlere bakarak karar verecektir ve vermek zorundadır çünkü Türkiye hukuk devletidir.Aksinin kabulü sizin de çok iyi bileceğiniz üzere yargıçlar iktidarına yol açar ki bu hukuk devletinin ve millet iradesinin sonu demektir.Anayasa mahkemesi eski içtihadını,yeni anayasa değişikliklerini de dikkate alarak değiştirecektir.

Mevcut hukuk mevzuatına baktığımızda ilgili hususta özgürlüğün sağlanıldığını görüyoruz.Yasama organı bu özgürlüğün sınırlarını çizecektir.Ancak görmekteyiz ki özgürlük sağlanıldığı halde uygulamada yasak devam etmektedir.Bu durum biz hukukçular açısından ayrıca incelenmesi gerekli bir husus.Bu durum henüz evrensel standartta hukuk devleti olamadığımızın en acı ispatıdır.