Mesajı Okuyun
Old 06-01-2009, 23:22   #29
Doç. Dr. Özge Yücel

Kendi işini kurmak isteyen kadınlara fırsat

Diyarbakır'ın son zamanlarda gelişen mermer sektörü sayesinde Diyarbakırlı kadınlar kendi işini kurabilecek. 12 ay sürecek AB destekli proje ile 18-40 yaş arası vasıfsız toplam 70 kadın proje kapsamında mermer atıklarından mozaik tasarımı eğitimi görecek. Eğitim sonucunda kimi kadınlara iş kurma imkanı sağlanacak.

AA

Diyarbakır- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya yaptığı açıklamada, AB tarafından desteklenen ''Aktif İstihdam Tedbirleri'' hibe programı kapsamında hazırladıkları ''Mermer Atıklarından Mozaik Tasarımı ve Üretimi Projesi''nin onaylandığını belirtti.

Diyarbakır sanayisinin son kazancı mermer

Projenin bütçesinin 307 bin Avro olduğunu söyleyen Kaya şöyle konuştu:
''İlimiz sanayisinin gelişmesinde son yıllarda dinamo gücü oluşturan mermer sektörünün ki bu sektör sanayideki istihdamın yüzde 30'nu, toplam ihracatımızın da yüzde 90'ını oluşturmaktadır. Atıklarının değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu sayede süreç içinde bu sektörün alt sektörleri de oluşacaktır. 12 ay sürecek projemizde 18-40 yaş arası eğitim seviyesi düşük veya belli bir eğitim seviyesinde olan vasıfsız toplam 70 kadın proje kapsamında eğitim görecek. Kendi işini kurmak isteyen yetenekli kadınlara iş kurma imkanı sağlanacaktır.''

Kadınlar işletme kuracak

Kaya, proje kapsamında eğitim verilen kadınların bir kısmının proje sonrasında kurulacak olan makine parkında çalışmaya devam edeceğini ifade ederek, 10 kadına da ortaklı 3 işletme kurması sağlanarak, kursiyerlerin kurulacak olan özel veya devam eden firmalarda istihdam edileceğini kaydetti.

Türkiye'nin kadın ve genç nüfusun istihdamı konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan bir ülke olduğunu belirten Kaya, kentteki kadın istihdamının yüzde 4,4 ile ülke ortalamasından 2 kat düşük olduğunu anlattı.

Kadın elinden mozaik tasarım

Mermer atıklarının mozaik üretimi amacıyla kullanımının yaygın olduğunu, Türkiye'de mermer sektörünün gelişimi ile mozaik sektöründe de çeşitli özel kuruluşların girişimleri bulunduğuna işaret eden Kaya, şöyle devam etti: ''Mermer atıklarının işlenmesi ile oluşturulan mozaik ürünler özellikle mimari dekorasyonda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bina ve yapıların dış kaplamalarında, giriş kısımlarında, duvar kaplamalarında, iç kaplamalarda, evlerde banyo ve lavabolarda veya salonlarda yerde ve duvarlarda kullanılan özel tasarım ürünleridir. Mozaik üretimi ve tasarımı kadınların, genç kızların çalıştığı emeğe dayalı bir sektördür. Mermer atıkları çeşitli makine sistemlerinde belli ebatlarda kesilmekte ve dizgi atölyelerinde kadınlar tarafından istenilen tasarıma göre dizgi işlemi yapılmaktadır. Özel tasarımların geliştirilmesi ve tasarıma göre dizgi işlemi kadınlar için oldukça uygun bir çalışma alanıdır. Bir çok farklı alana yeni pencereler açan projemizin Diyarbakır'a bölgemize ve ülkemize faydalar getireceğine inanıyoruz.''
17 Aralık 2008
http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=yhs&kid=20&hn=23964