Mesajı Okuyun
Old 15-05-2008, 20:56   #24
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kadınların Yeni İstihdam Yasasına Esastan İtirazı Var

Taleplerimiz...

Eşdeğerde işe eşit ücret !

Kadın işi erkek işi ayrımını dayatan cinsiyetçi iş bölümüne son.

Kadın sağlığına zarar vermeyen tüm iş kollarında yönetim mekanizmaları dahil kadınlara en az yüzde 30 kota uygulansın.

Kadın çalışan erkek çalışan ayrımı yapılmadan 100 kişinin çalıştığı her işyerine kreş açılsın. Daha az sayıda işçi çalıştıran işyerleri devlet ve yerel yönetimlerce açılan kreşleri, çalıştırdığı işçi oranında finanse etsin.

Doğum sonrası ebeveyn izni uygulaması derhal yasalaşsın ve erkeklerin bu izni kullanmasını özendirecek tedbirler alınsın.

Kadınların sendika aidatları maaştan kesilen vergilerden düşülsün...

Sendikalarda her düzeyde, temsilcilik seçimlerinde, merkez kadrolarda, profesyonel sendikacıların belirlenmesinde kadın kotası uygulansın.

Kadınları ev dışında ücretli çalışmaya teşvik etmek için ücretlerinden kesilen vergi oranı kademeli olarak düşürülsün.

Yaşlı ve hasta bakımı sosyal devletin yükümlülüğünde örgütlensin.

İşkur tarafından verilen istihdam garantili meslek eğitimlerine katılımda kadın erkek eşitliğinin sağlanması gözetilmeli ve bu eğitimlerle danışmanlık hizmetleri kadınların ezilen bir toplumsal kesim olarak haklarına ilişkin bilgilendirilmesini de içermeli.

İşkur tarafından sağlanan istihdam garantili meslek eğitimleri sadece işsizlik sigortası kapsamındakilere değil tüm kadınlara açık olmalı.

İl istihdam kurullarına sendika ve meslek örgütü temsilcileriyle birlikte kadın örgütlerinin temsilcileri de katılmalı.

Özürlü ve hükümlü çalıştırma zorunluluğu yüzde 50 kadın kotası uygulamasını içermeli.

Eğitim sistemi kadın hareketinin/ kadın örgütlerinin denetiminde ve önerileri doğrultusunda cinsiyetçilikten arındırılsın.

Zorunlu temel eğitim 12 yıla çıkarılsın. Yüksek öğrenim parasız hale getirilsin.

Yüksek öğrenime yerleştirmede kadın öğrencilere kota uygulansın.

Erkek egemenliğinin barınma ve geçinme sorunlarına etkisi göz önünde bulundurularak kadın öğrencilere yüzde otuz daha fazla karşılıksız öğrenim kredisi verilsin.

Kadınların zorunlu fazla mesailerle ve vardiya düzenlemeleriyle çalıştırılmasına hayır.

Ücretlerde kesintiye gidilmeden iş saatleri azaltılsın. 35saat çalışma haftası uygulamasına geçilsin.

http://bianet.org/bianet/kategori/ka...ar?from=bulten