Mesajı Okuyun
Old 04-06-2020, 09:30   #2
av.murat kılıç

Merhaba

Ben yerinizde olsam şunu yapardım; elimdeki aile mahkemesi ilamını örnek 7 ile ilamsız olarak icra takibine koyardım. Karşı taraf itiraz edince Asliye Hukuk Mahkemesinde itirazın iptali ve %20 icra inkar tazminatı talepli dava açardım.

İcra takibine koyduğumda ilamın kesinleşmesinden itibaren geçmiş yasal faizi ve işleyecek yasal faizi de isterdim. Elinizde mahkeme kararı var. Davayı kaybetmek için bir nedeniniz de yok. Karşı taraf ya bu kararın sahte olduğunu iddia edecek yada borcu ödediğini iddia edecek. Anlattığınıza göre iki iddiası da geçersiz. Alacak likit olduğu içinde %20 icra inkar tazminatına hükmedilmesi lazım diye düşünüyorum. Şayet bu yoldan sonuç alamazsanız Adalet Bakanlığına karşı "usul ve hukuka aykırı olarak verilen karardan zarar ettik" diye" zararın tazmini davası açarsınız. Ancak adalet bakanlığı da madem hukuka aykırı bir karar o zaman bu kararı istinaf,temyiz etseydiniz, istinaftan ve yargıtaydan bozdursaydınız demez mi? Der tabi. O zaman tabiri caizse kabak boşanma davasına bakan meslektaşımızın başına patlayabilir, tabi müvekkili meslektaşımızdan davacı olursa.