Mesajı Okuyun
Old 04-08-2014, 13:09   #8
detay82

Bence mahkemelerdeki duruşmalar kaldırılmalı ve her bir mahkeme üç hakimden oluşan bir heyetle çalışmalıdır. Bir hakim izinli olsa da dosya yürür.
Duruşmalar da idare mahkemelerindeki gibi talep yahut gerçekten gerekli olması halinde yapılmalıdır.

Girdiğimiz duruşmaların %90 u faydasız. Bir müzekkerenin tekidi için duruşmaya ne gerek var.

6100 sayılı HMK yürürlüğe girdiğinde umutlanmıştım. Duruşma olana kadar tüm dosya eksikleri tamamlanır vs diye ama uygulamada değişen bir şey olmadı.

Sorun sadece izinle de ilgili değil, geçen bir dosyada eksik kalmadığından karar duruşması olduğunu sanmıştım. Zira hakim öncesinde de duruşmayı 3 ay öteye atmıştı. Dosyaya yeni evrak da girmemişti. Ancak hakim dosyayı karıştırarak sonunda incelemeye alınmasına dedi ve bir üç ay daha dosyayı erteledi. Belli ki dosya incelenmemiş

Konuşulduğunda iş yoğunluğu vs mazeret gösterilir mahkemelerde, ancak 08:30 a duruşma veren hakimin 09:00 da adliyeye girdiğini çok gördüm. Mesai 12-13:00 arasıdır. Bakarsın saat 13:30 ama elinde evrakla beklersin. İl dışından duruşmaya gelmiş olman, başka işlerinin de olması doğal olarak kimsenin umrunda değildir.

Ben, ülkemizdeki hukukun, mahkemelerin işleyişinden, durumundan dolayı meslekten soğudum. Bir seneden fazladır yabancı dil kursu alıyorum. Hedefim buradan gitmek

İngiltere ile ilgili eski bir makale okumuştum, diğer ülkelere göre buradaki hakimlerin sayısı azmış ama davalarda daha pratik ve hızlı sonuçlar alıyorlarmış. Avukatlık mesleği ise bizdeki gibi tek düze değil, solicitor, barrister vs. diye ayrılıyor. Bizde tüm avukatlar aynı kefede, pratisyen bir avukatın eline de neşter verilebiliyor, cerraha da bir pratisyen avukata verilen ücret reva görülebiliyor. Hakimleri saymıyorum bile, okulu bitir, sınavı kazan (referansla!!!), iki yıl donanımsız bir stajdan sonra hüküm mercii ol, karşındaki 70 yaşındaki avukatı oturduğu zaman uyarıp ayağa kaldır.

Ben, şahsen Türkiye den umudu kestim. 10 yıllık meslek hayatımda işleyişin ilerlemediğini hatta gerilediğine çokça şahit oldum.

Neyse, duruşmalar, gerçekten kanayan bir yara olduğu için dert söyletti, laf lafı açtı.

Kusuruma bakmayınız.