Mesajı Okuyun
Old 29-03-2009, 23:02   #1
f.a

Varsayılan bir kişinin kaç oy hakkı var sizce?

bugün oy kullanmaya gittiğimde yaşlı bir teyzeye öncelik verdim.(zaten yaşlı ve bebeklilere öncelik veriliyordu belirtmek isterim)teyze diyorum ;ama bakmayın işte ağız alışkanlığı büyüklere teyze demek.teyzem yaklaşık 60-65 yaşlarında var ve imza yerine mühür bastığını da söylersem okuma yazmasının olmadığı anlaşılır galiba. işte bu teyzem eline bir kağıt tutuşturulmuş bir şekilde geldi oy kullanacağı bizim sınıfa oğlu tarafından oturtuldu. oğlu, teyzeyi bırakıp çıktı. teyze şaşkın etrafına bakıyor tabi. elindeki kağıt muhtar seçimi ile ilgiliydi belli ki ve nereye koyacağını bilemez halde ve çocuk gibi de telaşlı bilgisiz hali vardı. "teze o kağıdı en son verilen zarfa koyacaksın tamam mı?" diye tembihlemeden alıkoyamadım kendimi. sonra sandık görevlileri anladı ki teyze tek başına oy kullanamayacak çağırdılar oğlunu, "beraber kullanın" dediler. teyzem ne elindeki kağıdın anlamının farkındaydı ne de önüne gelen oy pusulalarının.evet oy kullanıyordu ama kime ve nasıl o da bilmiyordu anlaşılan. öylece dikildi oy kullanılan kapalı sıraların ardında. oğlu aldı pusulaları,mührü gitti geldi birinci sandığa;ssonra ikinci ve üçüncü... sonra da "bitti teyzem hayırlı olsun" dediler. şimdi bu oyu kim kullandı?hangi bilinçle oy kullanıldı? bir kişinin 2 oy hakkı var mıdır acaba?bilmiyorum herkese ne kadar ilginç gelir ama teyzemin oradaki o anlamaz tavrı ve çocuksu heyecanı beni etkiledi. oyunun kendisinin belirleyememiş olması ve onun yerine bu kararı başkasının vermesi gerçekten etkileyiciydi.