Mesajı Okuyun
Old 12-02-2011, 22:37   #5
seda ektiren

Değerli meslektaşlarım benim sorumsa Melis arkadaşımızın olayının tam tersi, kısaca anlatayım ;olayda ben kocanın avukatıyım,kısa bir süre önce büroma geldi ve kendisinin bir tanıdık vasıtasıyla evlenmek üzere süriyeli bir bayanla tanıştırıldığını ve aradan çok bir zaman geçmeden evlendikleri anlattı, fakat bir süre sonra ufak tefek tartışmalar yaşanmış ve suriyeli bayan bir sabah düğünde takılan altınlarıda alarak evi tek etmiş ve suriyeye gitmiş. Müvekkilim koca, acilen boşanmak ve düğünde takılan altınların iadesini istiyor. ;Benim aklıma ilk olarak terke dayalı boşanma davası açmak geldi bunun içinse öncelikle mahkeme kanalıyla ihtar çekmek zorundayız ama ihtarın amacı terk eden eşin eve dönmesini sağlamak, şayet eş eve dönmezse boşanma davası açmanın şartları oluşuyor. oysaki müvekkilim eşinin eve dönmesini istemiyor.
1. sorum bu noktada acaba bu olay için terk dışında başka hangi sebebe dayanabilirim veya başka bir sebebe dayanabilirmiyim ?
2. sorum davacı koca eşinden altınları hangi şartlar altında isteyebilir elinizde benzer olaylarla ilgili yargıtay içtihatları varmı?
3. sorumsa söz konusu altınları boşanma davası ile birlikte aynı davada isteyebilirmiyim yoksa boşanma davasından ayrı olarak boşanma davasıyla eş zamanlı başka bir dava mı açmam gerekir?

cevap veren üyelere şimiden teşekkürler...