Mesajı Okuyun
Old 04-07-2008, 12:17   #1
prometeus

Varsayılan hayvan hakları ve işkence yasağı , bilerek ölüme sebebiyet

Geçen hafta , komşum olan şahsın , yalnızca bir kez miyavlayan bir kediye küfürler ettiğini ardından bu kedinin canhıraş sesini , yere düşen bir demir parçası sesiyle birlikte duydum. Bu olay , sabah saatlerinde , biz kahvaltı yaparken gerçekleşti. Sanırım , yan komşumuzda kahvaltı yapıyordu ve doğaldır ki, kediler , yemek yenilen ortamlara yaklaşıp yiyecek bir şeyler istemek için miyavlar. Ve bu durum bizim bulunduğumuz , yaşadığımız yerde gayet normal bir durumdur. Evlerin geniş bahçeleri bulunduğundan kediler istedikleri gibi gezinirler , oynaşırlar.

Ancak , kısa bir süre , bu kedinin , bizim bahçemizde doğmuş , büyümüş , yaşı 8 e varan kedimiz olduğunu anladım. Kafatasının bir tarafına isabet eden demir parçası kafatasının şeklini değiştirmiş , hayvanın sol gözünün kapanmasına sebep olmuştu. Kedi canı yanmasına rağmen dili dönmediği için yardım isteyemiyordu.

Yapabileceğimiz hemen herşeyi yaptığımızı düşünüyorum.

Benim sormak istediğim, komşumun bu fiili karşısında cezai yaptırım veren herhangi bir kanun var mı ? Hayvanlara şiddet uygulanması karşısında ceza maddesi bulunan bir yasa var mı ? Ne yapmalıyım ? Şikayet ettiğim taktirde, savcılığın ilgilenmeme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi ?

Saygılarımla