Mesajı Okuyun
Old 18-01-2007, 13:11   #19
Y£LİZ

Varsayılan Şiddeti en çok memurlar uyguluyor

İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonunun aile içi şiddeti engellemek amacıyla kahvehanelerde erkeklere yönelik eğitim çalışması yapacağı bildirildi.

Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Pınar Tatlı, yaptığı açıklamada, İzmir Barosu olarak cezaevlerindeki erkeklere yönelik bu eğitim çalışmasını tamamladıklarını, aile içi şiddet ve insan hakları eğitimine kahvehanelerde de başlayacaklarını kaydetti.

İzmir'in çevre ilçelerinde Şubat ayında eğitim çalışması başlatacaklarını, daha sonra şehir merkezindeki kahvehanelerde eğitimi sürdüreceklerini ifade eden Tatlı, “Öncelikli amacımız, aile içi şiddeti engellemek. Kahvehanelerde vakit geçiren erkeklere eşlerinizi dövmeyin mesajı vereceğiz” diye konuştu.

Tatlı, kahvehanelerdeki eğitimin görsel materyallerle destekleneceğini, eğitimin etkili olabilmesi için erkeklere, aile içi şiddete maruz kalmış kadın ve çocukların fotoğraflarını göstereceklerini kaydetti.

Mahalle muhtarlarıyla iletişim kuracaklarını kaydeden Tatlı, “Böyle bir uygulama, İzmir'de ilk defa gerçekleştirilecek. Bizim için önemli olan her mahallenin kahvehanesinde ulaşacağımız 100 kişiden en az 10'unun bilinçlenmesini sağlamak” dedi.

“ŞİDDETİ EN ÇOK MEMURLAR UYGULUYOR”

Pınar Tatlı, aile içi şiddet nedeniyle İzmir Barosuna gelen yazılı şikayetlerin Haziran 2005 ile Aralık 2006 arasında 126 olduğunu açıkladı. Tatlı, sözlü şikayet ve ihbarların ise aynı tarihler arasında 600'ü geçtiğini ifade etti.

Komisyonun yazılı ve sözlü başvurulardan yola çıkarak hazırladığı istatistiki verilerde, aile içi şiddeti uygulayanların yüzde 31'inin memur, yüzde 13'ünün işçi, yüzde 4'ünün ise polis olduğu belirlenirken, şiddet uygulayanların yüzde 3'ünün öğretmen olduğu kaydedildi.

Şiddet uygulayanların yüzde 49'unun ilkokul, yüzde 19'unun lise, yüzde 13'ünün üniversite, yüzde 13'ünün de ortaokul mezunu olduğu ifade edildi.

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...er_200410.aspx