Mesajı Okuyun
Old 17-03-2008, 21:41   #48
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan maydin
Benim sorunum büroma gelen ve hukuki yardım isteyen insanlardan para istemek... Bir türlü bunu başaramıyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? Özellikle üstatlardan ve üstadelerimden öneri bekliyorum.Saygılarımla.

Hemen koltugunuzun arkasındaki duvara "Danışma Ücretlidir" tabelasını asın (Bu psikolojik olarak, konu açıldığında (ya da bizarur açtığınızda) size konusmanızda haklılık elçisi olarak eşlik eder ve işinizi kolaylaştırır )

Ücretinizi istemek, suç veya ayıp değildir.Ayıp olan, emeğinizi değersiz görmek ve görülmesini ücret istemeyerek (ya da isteyemeyerek, farketmez), bilfiil kolaylaştırmaktır.

Karşınızdaki kişi sorununu anlatıktan sonra telaş içinde sizden sorununun yanıtını beklemekte iken, HF sıralarında okumuş olmanın adalet heyecanıyla yanıt bekleyenin yanıt ihtiyacını gidermeyin. Unutmayın ki, HF sıralarında okurken, avukat olduğunuzda sorun çözmek için okuduğunuzu ve getireceğinz çözümler sayesinde yaşamınızı kazanacağınızı öngördünüz. X şahsının bu öngörünüzü haksız çıkarmasına izin vermeyin.

Yine o HF sıralarında, bazen bir öğününüzü bir simit, ayranla geçiştirirken, yahut harçlıksız kalıp okula yaya gitmek zorunda kaldığınız, gecelerinizi bol kahveli uykusuz iklimlerde geçirdiğiniz mevsimleri, işte tam da şu an, size sorununu anlatıp, ivedi çaresini sağlamanızı bekleyen ve o vakitler adından bile (ve onun da sizin adınızdan, ümitvarlığınızdan ve kurtarıcılığınızdan), haberdar olmadığınız "Ayşe teyze, Mehmet efendi" için okumadınız.

İçinizden geldiği zaman ücretsiz vekilik yapabilirsiniz, ama unutmayın ki, bu yalnız sizin adalet perspektifiniz ve inisiyatifinizle, istisnai olandır.

Aslolan, ücretsiz danışmanlık dahi yapmamaktır.

Ücretinizin hak, müvekkilinizin de avukatının ücret hakkının kendi sorumluluğu olduğunu, önce siz kavradığınız ve aşamalarda bunu benimsetebildiğiniz takdirde, bunca diyaloğa dahi gerek kalmaksızın hakkınızı ister ve alırsınız, hatta bazen fikir/ücret teatisi anında karşılıklı gülümsemeniz bile mümkün olabilir

Saygılarımla...

*Tecrübe, tecrübe edilen olumsuzlukların bileşkesidir (Kimin sözü anımsamıyorum )