Mesajı Okuyun
Old 05-06-2009, 13:28   #3
Engin Özoğul

Sayın Aybüke Kağan

Sorunuzla ilgili ihtimalleri düşünürsek...

BİR... İşveren tarafından yöneltilen fesih iradesi müvekkilinize ulaştığında fesih gerçekleşmiştir. Dolayısıyla artık bu irade, mahkemece feshin geçersizliği tespit edilmedikçe, geri alınamaz.

İKİ... Bu irade geri alınamayacağına göre işveren, yaptığı fesih işleminin sonuçlarıyla sorumludur. Bu halde müvekkiliniz, işten çıkarıldığı tarihe kadarki dönem için kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve varsa yıllık izin ücreti talebinde bulunabilir. Fazla çalışma ücreti gibi alacaklar iş ilişkisi devam ederken de istenebileceğinden bu alacak kalemleri bakımından ayrı bir paragraf açmaya gerek duymuyorum. Varsa bu tür alacakarı da talep edebilirsiniz.

ÜÇ... Müvekkiliniz 20.05.2009 tarihindeki fesih işlemine karşı işe iade davası açabilirse de işverenin işe davetine riayet edilmesi halinde artık bu davayı açmakta hukuki yarar bulunmamaktadır. Müvekkiliniz işverenin davetine icabet etmezse bu sefer de Yargıtay'ın "işe iade talebi samimi olmalıdır, işe iade davası açan işçi gerçekten işe dönmek istemelidir, işveren işçiyi işe çağırmasına rağmen bu çağrıya uymayan işçi demek ki işe iadeyi istememektedir, öyleyse işe iade talebi reddedilmelidir" şeklindeki yorumu nedeniyle işe iade talebiniz yine reddolacaktır.

DÖRT... Samimiyet madalyonunun bir yüzü de işverene dönüktür. Yani işveren de işe davette samimi olmalı ve işe davet ettiği müvekkilinizi aynı koşullarla işe başlatmalıdır. İşveren işçiyi eski koşullarla işine başlatmıyorsa işe iade davasını açmakta bir sıkıntı görmüyorum. Böyle bir ihtimalde dava açma süresinin 20.06.2009 tarihinde sona ereceğini düşünüyorum.

BEŞ... Müvekkiliniz işverenin çağrısına uyarsa artık yeni bir iş sözleşmesi kurulacaktır. Bu halde önceki fesih işlemine karşı tüm yasal hakların saklı tutulduğunu bildirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Psikolojik ortam buna elverişli değilse en azından 20.05.2009 tarihli fesih işleminden kaynaklanan haklardan vazgeçildiğine dair bir belge imzalanmamalıdır.

ALTI... Boşta geçen süre ücreti işe iade davasının sonuçlarından olduğundan ve ortada bir işe iade davası olmadığından 13 günlük boş geçirilen sürenin ücreti istenemez.

YEDİ... Ortada işe iade davası olmadığından işe başlatmama tazminatı da bu aşamada talep edilemez.

SEKİZ... Manevi tazminat talebi iş yargısında genel olarak kabul görmemektedir. Son dönemde mobbing nedeniyle az da olsa manevi tazminata hükmedildiği görülse de sebep bildirmeksizin işten çıkarma fiiline karşı manevi tazminat talebi kabul görmeyecektir.

----

Sayın Av. Ayşe Burcu

Ortada henüz bir işe iade davası olmadığından cevaplarınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

----

Saygılar