Mesajı Okuyun
Old 09-04-2006, 13:48   #1
biçer hukuk

Rahatsiz Hakİmİn Taktİr Yetkİsİ Bumudur?

Arkadaşlar
17.03.2006 günü ......... X.İcra Ceza Mahkemesinde 2006/... Esas sayılı ceza dosyalarımın duruşması için mahkeme duruşma salonuna saatinde gittim.Duruşma salonunun da kalem memuru bulunmaktaydı Hakime hanım yoktu duruşma yapılmıyordu sebebini sorduğumda hakime hanımın talimatı ile ‘’dosyalara evrak üzerinden karar veriyoruz’’ dedi ben kendi dosyalarımı sorduğumda dosyalara baktı ve dosyalarımdan 2006/.... nolu dosyalarımın usulsüz tebliğden ret edildiğini belirttiler.
Ben kendi dosyalarımı tekrar incelediğimde dosyalarımdan 2006/.... in tebliğlerinin usulüne uygun olduğunu ve hatta icra ceza dosyasındaki tebliğlerin ve talimatların dahi dönmemiş olduğunu gördüm keza yapılan tebligatların usulüne uygun olduğunu memura belirttiğim de memur tarafıma’’Prensim olarak hakime hanım bizzat yapılmayan icra ödeme emirleri dışındakilerin ret edilmesi talimatını verdiğini belirtmiştir.Ayrıca 2006/... sayılı ceza dosyasına konu olan icra dosya nosu ...... X.İcra müd.2005/....... olması gerekirken dosya içinde 2005/..... nolu dosyanın bulunduğu görülmüştür hal böyle iken dahi yanlış icra dosyası içindeki tebligat dikkate alınarak bu dosya yönünden de ret kararı verilmiştir bu husus dahi hakimliğin dosyaları ne derece dikkatsizce incelediği yada incelemediğini açıkça göstermektedir.
Bunun üzerine 20.03.2006 tarihinde mahkeme hakimi ile esasen dosyaların incelenmesindeki eksiklik ve dikkatsizlik konusu ile ilgili olarak görüşmeye gittim yanımda Avukat Arkadaşım S.K. da bulunmaktaydı.
Hakim’e dosyaları da göstererek ret edilme gerekçelerinin eksik yada dikkatsiz inceleme sonucu olabileceğini ve bu hususta gerekli özenin gösterilmesini talep ettiğim esnada kendisi bana ‘’Kendisinin icra ceza işlemlerinde her zaman Borçlunun yanında bulunduğunu böyle bir ceza verilemeyeceğini , insanların böyle bir şekilde cezalandırılamayacağını mahkemenin bizim tahsilat yerimiz olamayacağını,sizin paralarınızı biz mi tahsil edeceğiz, biriken icra ceza dosyalarını kendisine göre bir yöntem ile erittiğini, müvekkillerimizin mal verirken düşünmelerini ve dikkatli mal vermelerini tavsiye etti ben de kendisine bir hakimin mevcut yasa varken kanun koyucu gibi hareket edemeyeceğini mevcut yasalara göre karar vermesini müvekkillerimizin mal verirken çek,senet gibi kıymetli evraklar aldığını ve bunlarında ödenmediği için mahkemeye müracaat ettiğimizi belirttim ve kendi dosyalarımı göstererek yanlışlık yapıldığını söyledim dosyaları inceledi ve ‘’ne yapalım karar verilmiş temyiz edin dedi’’ esasen dosyada verilmiş bir karar da bulunmamaktaydı sadece kapak üzerinde ‘’Ret’’ yazısı bulunmaktaydı duruşma zaptıda yoktu.Bu şekilde gayri ciddi bir tarzda verilen kararlar ile bu kere bizi temyiz yada itiraz yoluna yönlendirmesi hem yargının gecikmesi hem de adaletin yerini bulmaması sonucunu doğurmaktadır ki Borcunu ödemeyen borçlunun yanında olduğunu ve borçlular lehine kararlar verdiğini açıkça beyan eden böyle bir hakimin hakimlik mesleğinin onur ve haysiyetini de zedelediğini adaleti rencide ettiğini bu şekli ile hakimlik yapmasının dahi mümkün bulunmadığını düşünüyoruz.Şimdi kalemde ve hiçbir gerçek inceleme yapılmadan verilen bu tür kararlarla adaletin ne derece yerine geldiği ve böyle hakimlerle nasıl sağlıklı kararlar alınabileceğine siz karar verin.