Mesajı Okuyun
Old 08-04-2019, 16:05   #1
AV. AYSEL GÜRBÜZ

Varsayılan Sosyal yardımlaşma vakıflarından alınan yardımların hizmet tespiti davalarına etkisi

Apartmanda, kapıcı dairesinde oturma karşılığında kapıcılık hizmetlerini görmüş işçi adına hizmet tespiti davası açtık.Müvekkile aralıksız devam eden hizmet süresi içerisinde
maaş ödemesi yapılmamış çalıştığı süre içerisinde giriş-çıkış yapılmak suretiyle bir kısım süre için sigorta bildiriminde bulunulmuştur.Davalı taraf savunmasında, müvekkilin tespiti istenen dönem içerisinde sosyal yardım vakıflarından yardım alıp almadığının sorulmasını,yardım almış olması halinde bu sürelerin tespit dışı bırakılmasını talep etmiştir.
Hizmet tespitine ilişkin Yargıtay kararlarında araştırma yapmama rağmen bu konuya değinilmiş herhangi bir karara ulaşamadım.

Sorum şu; müvekkilin çalışmasının devamı sırasında sosyal yardım vakıflarından yardım almasının hizmet tespiti davası açısından sonuçları nedir?
Ücreti ödenmeyen müvekkilin geçinmekte zorluk çektiğinden bu tür yardımlardan faydalanmış olmasının hizmet süresinin tespitinde,bu sürelerin dışlanmasını gerektirmesinin sebebi nasıl açıklanabilir?
Soruma cevap vererek katkıda bulunacak meslektaşlarıma teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.