Mesajı Okuyun
Old 07-01-2013, 01:31   #2
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Üzerinden yıllar geçtiği halde tahsil edilemeyen ve müvekkilin onayına sunularak takibinden vazgeçilen ve işlemden kaldırılan/kaldırılacak olan dosyalarla ilgili olarak ayrıca aciz vesikası almak avukatın re'sen yapması gereken bir görevimidir?

Talep edilmediği için alınmamış/alınmayacak olması sorumluluk doğururmu?

Üstad,

Bildiğiniz üzere aciz vesikası alınması için belirli şartların yerine getirilmiş olması gerek. Alacaklı Vekilinin görevi alacağın tahsilidir. Alacağın tahsilinden vazgeçen alacaklının vekilden bu yönde bir talebi yoksa ben sorumluluk doğmayacağı görüşündeyim. Ama yine de müvekkilden onay alırken, aciz vesikası talep etmediğine dair bir şerh düşülebilir mi? Gerçekten insanın aklında soru işaretleri uyandıran bir durum. Tahsil kabiliyeti olmayan alacağın aciz vesikasına bağlanması, müvekkilin lehine olan bir durumdur. Avukatın görevini özenle yerine getirmesi noktasında mesleki sorumluluk olarak değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Vergi usul Kanunu gereği tahsil edilemeyen ve şüpheli alacakların vergiden indirimi söz konusu olduğu için müvekkil bu yönde zarara uğradığı isnadında bulunur mu?

Bence bu yönde bir talep gelirse; aciz vesikası o aşamada alınabilir diye düşünüyorum. Yoksa her dosyaya gereksiz masraf yapmak anlamına gelir ki, müvekkil bunu hoş karşılamayabilir.

Ben genellikle vergi konusunda muhasebecisini uyarıyor ona göre masraf yapıyorum.

Saygılarımla