Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 13:04   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Ali Özdel
Merhabalar sayın meslektaşlarım. Mesleğe başlayalı henüz bir buçuk ay olmasına karşın ilk davamda müvekkilim açtığım iş davasından haberim ve muvafakatim olmadan karşı tarafla anlaşarak feragat etti. Vekalet ücreti olarak da %25 üzerinden tahmini alacağımın 1/6sı kadarını bana göndermiş. Burada her iki tarafa da dava açacağımı biliyorum. Ancak tereddütte olduğum husus; malum iş davaları kısmi açılır ve bilirkişi raporuna göre ıslah edilir. Bizde kısmi açtık henüz ıslah etmeden davamızı açtıktan 1 ay sonra feragat etti müvekkil. Şimdi sorum biz dava açarsak, mahkeme bilirkişiye gönderip davanın sonuçlanması halinde (ıslah edildikten sonraki) hükmedilmesi gereken miktar üzerinden vekalet ücretimizi hesaplatır mı? Yoksa ilk açılan kısmi miktar üzerinden hesaplanıp ret mi edilir? HEM GÖRÜŞLERİNİZİ HEMDE BUNA İLİŞKİN VARSA YARGITAY KARARLARINI PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM...

Sayın Baldıran'ın yazdıklarına katılıyorum. Ekleme yapmak istiyorum. Yazılı ücret sözleşmesi yaptığınızı sanmıyorum. O halde %25 oranını nasıl buldunuz? Müvekkilinizin davadan "feragat" ettiğini yazmışsınız. Yani dosyaya sunulmuş bir "sulh sözleşmesi" bulunmamaktadır. Eğer böyleyse ve sulh olduklarını kanıtlayamazsanız, karşı taraftan vekalet ücreti alamazsınız.