Mesajı Okuyun
Old 16-05-2008, 10:54   #66
avde

Öncelikle herkese iyi çalışmalar ve sabır diliyorum. Çünkü mesleğimiz gerçekten fazlaca sabır, azim ve sağlam bir psikoloji gerektiren bir meslek. Yazan arkadaşların, stajını henüz başlatmış, veyahut okulu bitmek üzere olan veya mesleğin başında olan arkadaşlar için hukuk fakültesini bitiren bir kişinin önünde çok fazla seçenek olmasına rağmen seçeneklerin değerlendirilmesi tamamen kişinin karakteri, maddi olanakları, tahammül gücüyle ilgili olduğunu düşünüyorum, bu tarz gelgitleri ve sıkıntıları fazlasıyla yaşamış ve ne yapacağını şaşırmış ve ordan oraya koştururken, kararsızlıklar yaşamış bir avukat olarak. 3 yıllık bir avukat olarak meslek seçimiyle ilgili yaşamış olduğum tecrübeler neticesi birkaç öneride bulunmak istiyorum. Öncelikle KPSS sınavına mutlaka girin ama bir bakalım nasıl bir sınavmış deneyelim kendimizi diye değil, az da olsa imkan buldukça çalışarak girin, tüm alanlarda bilmeseniz dahi mutlaka 1 tane soru yapın, yanlış da çıkabilir örn;istatistik puan hesaplamasında göz önünde bulunduruluyor. Elinizde bulunsun KPSS belgeniz ancak atamalar bekleme çok uzun ve sıkıntılı bir süreç olduğundan tek ümidiniz bu olmasın sonrası hem zaman kaybı hem de hayal kırıklığı olabilir. Her zaman birkaç seçeneğiniz olsun, geçiş yapmanızı sağlayacak planlarınız. KPSS'ye çalışırken stajınızı olabildiğinizce verimli geçirmeye çalışın, üşenmeyin, küçümsemeyin staj karşılığı az bir paraya çalışmak zorunda olsanız dahi olabildiğince çok şey öğrenmeye yanında çalıştığınız avukattan uygulama ile ilgili taktikleri ustalıkları öğrenmeye gayret gösterin. Bu arada staj bitiminde eğer ayrı büro açamayacak durumda iseniz yanında staj yaptığınız meslektaşınıza bu hususu çaktırmadan kendinizi ispatlayın ki bir şeceneğiniz daha olsun staj bitiminde gösterdiğiniz gayret ve çalışmalarınız neticesi birlikte çalışmak için. Kamu avukatlıkları için ilanların yayınlandığı sitelerden ilanları takip edin, size uygun gelen ilanlara başvurun, beni almazlar referans filan diye baştan yenilgiyi kabul etmeyin. Siz hele bir başvurun, sonraki aşamaları olunca düşünürsünüz. Ancak bu hususu banka avukatlıkları için söyleyemiyorum çünkü referansın oldukça etkili olduğu bir kurum. Biraz konuyu dağıttım yalnız hayli geniş bir konu, özetle ben kurum avukatlığına sıcak bakan ve bu doğrultuda seçim yapan bir avukat olmakla nerde ne şekilde çalışırsanız çalışın her zaman birkaç seçeneğinizin olması ve tüm ihtimalleri göz önünde bulundurarak gelecek ile ilgili plan yapma gerekliliğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşasın kamu avukatları