Mesajı Okuyun
Old 22-04-2009, 19:01   #21
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Ama dikkat ederseniz bu cümlede "haklı talep"ten değil, "haksız talep"'ten bahsediliyor. "Haksız talep" hiç bir yerde ve zeminde olumlu karşılık bulamaz.
Alıntı:
Yazan Suat Ergin

Ben söz aldım, cübbe bulamadığımız için duruşma yargıcından özür diledim. O da mesele olmadığını söyledi.

Ben de onu merak ediyorum işte. O anda yanında cübbesi olmayan avukatın talebi haklı mıdır, haksız mıdır?

Kural var tamam, uymamanın/uyamamanın müeyyidesi nedir?

Alıntı:
Yazan Ben
Diğer yandan, işin yasal boyutuyla ilgili olarak aydınlanmaktan gerçekten mutlu olacağım bir soru yönelteyim:

Somut olay şu şekilde yaşansaydı:

Avukat duruşma başlarken, kendisine ayrılmış yere geçmeden önce, kürsüdeki hakimden söz istese ve "Ben M'nin vekili Avukat A'yım. İşte baro kimlilğim, işte vekaletnamem. Şu sebeplerden ötürü yanımda giyecek cübbem yok. Duruşmaya katılmak istiyorum." deseydi.

Hakim de, "gardırop mu burası" demek yerine, gerekçesini bildirirek ve zapta da geçerek
talebi reddetse, avukatın o anda ya da sonradan yapabileceği bir şey olabilir miydi?

Talebi kabul etse ve avukat duruşmaya cübbesiz olarak katılsaydı, duruşmada yapılan işlemlerin hukuki geçerliliği etkilenir miydi? Avukat hakkında ne gibi bir işlem yapılabilirdi?