Mesajı Okuyun
Old 20-02-2013, 09:14   #7
suskun_juliette

Biz o gün bir dosyadan duruşmaya giriyorsak hakimler onlarca dosyayla ilgileniyor.Haliyle ayrıntıları kaçırma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Hakimin gerçekten davayı özümseyebilmesi için sizin öncelikle dosyayı iyi bilmeniz gerekiyor.

Stajın son altı ayından itibaren birçok duruşmaya girdim. Karşımda benden daha fazla mesleki tecrübesi olan hakimler var.Onlara saygı duymakla birlikte, bildiklerimin azımsanmayacak ölçüde olduğu bilinciyle konuştuğumda baktım herkes dikkat kesiliyor.

Duruşmada sakin olmak çok önemli.Ne kadar heyecanlansanız da kekelememek, tereddütsüz konuşmak gerekli.

Bir ağır ceza dosyasında katılan banka vekili olarak duruşmaya katılmıştım. Suç zimmet,tefecilikle ilgiliydi.Banka operasyon şefi sanık sıfatıyla yer alıyordu.Haliyle avukatı da banka, gecikme tazminatı, KKDF,BSMV adı altında gereksiz birçok masraf eklemiştir dedi.Sıra bana geldiğinde kavramları açıkladım ve o an herkes dikkatle dinledi.Çünkü onlara yabancı terimlerdi ve anlamak istiyorlardı.Beyanım zapta aynen geçti. Bu dosya açısından oldukça önemli bir hamleydi. Önemli gördüğünüz ayrıntıları atlamamalısınız.

Ben söz aldım; ancak nasılsa beni dinlemeyecek diye düşünmemek gerekir.