Mesajı Okuyun
Old 20-02-2013, 15:35   #1
Av. Alper

Varsayılan Şufa Hakkını Kullanan Tarafın Aleyhine Aynı Hakkın Kullanılması İle İlgili Bir Soru

Merhabalar. İlginç bir olayla karşılaştım ve konuyla ilgili araştırma yapıyorum. Açıkçası bir tane bile Yargıtay kararı tespit edemedim. Olduğunu da düşünmüyorum ancak gözümden de kaçmış olabilir.

A,B,C,D bir taşınmaz üzerinde paylı malikler. B, buradaki payını kendinden önceki paydaştan satın almış. Kısa bir süre sonra B'nin oğlu C de şuan kendisinde bulunan payı aynı şekilde satın alıyor. Ancak kalan paydaşlar A ve D'ye bu satışa ilişkin herhangi bir bildirim yapmıyorlar ve dolayısıyla kanuni süre başlamıyor.

Daha sonra, henüz B ve C'nin payları almasının üzerinden 2 yıl geçmeden, D kendi elinde bulunan payı E'ye satıyor. B ve C bunu öğrenince E'ye karşı önalım davası açıyorlar.

Bu dava daha başlamamışken bu sefer A; B,C ve E'ye karşı önalım hakkını yöneltiyor.

Bu tarzda bir içtihat bulamadığımı belirtmiştim. Ayrıca herhangi bir sağlıklı yoruma da ulaşamıyorum. Kendi kanaatimce, A'nın önalım hakkını şuan kullanıyor olması, yasal süresi dolmadığı için B ve C'nin paydaşlıklarını sona erdirecek ve taşınmazın tamamını alabilecektir. Yani üzerine iki kere önalım hakkı yöneltilmiş olan E'nin payının A,B ve C arasında bölünerek önalıma hükmedileceğini düşünmüyorum ancak ne kadar doğruyum bu konuda tereddütlerim var.

Görüşlerini paylaşacak olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum. Karşılaştığım bu durumun gerçekten ender nitelikte olduğunu düşündüğümden burada paylaşmayı uygun buldum.

İyi çalışmalar dilerim.