Mesajı Okuyun
Old 25-11-2011, 13:43   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Dava HUMK döneminde açılmış,müvekkil süresinde cevap vermediği gibi delil listesi de bildirmemiş(Eski kanun 10 gün)2.duruşmadan bir gün önce vekaletname getirdi 2.duruşmaya katıldık ve cevap dilekçesi ile delil için süre istedik hakim HMK yagöre 2 haftalık kesin süre verilmesine dedi.(ihtarat yok,)(İLK KEZ SÜRE ALDIK!)kesin süre içinde müvekkilden kaynaklanan sebeplerle cevap ve delil listesi verilemedi.(Beni avukat olarak bu sorumluluktan kurtaracak belgeleri müvekkilden yazılı olarak aldım.)Ancak yine de ikinci bir şansımız daha olabilir mi diye düşünüyorum eski HUMK döneminde olduğu gibi İHTARAT YOK,İLK KEZ SÜRE VERİLMİŞ,CELSE KAYBINA SEBEP OLMADIK GİBİ GEREKÇELERLE DELİL LİSTEMİ İLK İTİRAZLARI VE CEVAP DİLEKÇESİNİ SUNABİLİR MİYİM?TEŞEKKÜRLER.

Süreler kanunda belirtilir ve kanunda belirtilen süreler kesindir. Bu süre zarfında işlemin yapılmaması o işlemi yapma hakkını ortadan kaldırır.

Tarafınıza sürenin HMK.m.127 uyarınca verildiğini düşündüğüm süre, HMK.94/1 uyarınca zaten kesin olduğundan ve uyulmamasının sonucunu da yasa açıkça ortaya koyduğundan (94/3) ihtara da hacet yoktur.

Bu duruma göre, cevap ve delil bildirme hakkınız yoktur. Bildirseniz dahi, hüküm için dikkate alınma imkanı yoktur. (Davacının muvafakati hariç)