Mesajı Okuyun
Old 20-07-2009, 13:02   #57
üye3578

Alıntı:
Yazan Av.Elkan
Ben hala müşteki ve mağdurun itiraz hakkı olduğnu düşünüyorum. Mahkeme de zaten bu konuda açık hüküm yok ancak dolaylı olarak CMK 89/1 ve eskik 1412 sayılı yasada ki hükme atıf yaparak bu kararı vermiş. Yasada açık bir hüküm yoksa yorumla hakkı daraltamazsınız diye düşünüyorum.

Sayın Av.Elkan bey,

Ben söylediklerimin en doğru olduğu iddiasında değilim. Hepimiz burda kanun maddelerini anladığımız şekilde yorumlamaya çalışıyoruz.

Bu nedenle olayda dilekçeleri havale eden C.Savcısı ve itirazı kabul ederek tutuklama kararı veren Asliye Ceza Mah. Hakimi sizin gibi düşünmüşler.

Sayın meslektaşım, tutuklama talebi münhasıran C.Savcısına tanınan bir hak dedik. Yorum yapılarak, tutuklama talebinin reddine itirazın da sadece C.Savcısında olduğunu söylemek bu hakkın tescili mahiyetindedir. Müşteki ve mağdurun tutuklama talebi gibi bir hakkı olmadığı için, yorumla itiraz hakları yok demek, bu nedenle bir hakkın daraltılması olmaz kanaatindeyim.

Açıkta kalan sorulara cevaplarım, bu ve daha önceki mesajlarımda vardır. Netice olarak kaç gündür dil döküyorum ancak anladığım şu ki; UYAP dışında benimle ayın fikirde olan kimse yok. İyi çalışmalar..