Mesajı Okuyun
Old 20-07-2009, 12:32   #54
üye3578

Sayın Av.Elkan,

Birçok meslektaşımızın olaydan duyduğu üzüntü nedeniyle yasa maddelerini duygusal yorumladıklarını düşünüyorum. Ben daha önceki mesajlarımda da, avukatı döven kişinin tutuklanmasını istediğimi, ancak mevcut CMK.100 maddesinin buna imkan vermediğini belirtmiştim.

Aynı şekilde; C.Savcısının tutuklama talebinin red edilmesinde de muhatabın sadece C.Savcısı olduğunu, dolayısıyla kararı red edilen kişi olan C.Savcısının itiraz hakkının bulunduğunu belirtmiştim.

Şikayetçi ve vekilleri ile Baronun C.Savcısına "itiraz et" şeklinde emir verme yetkileri yoktur. Bu meyanda verilen itiraz dilekçeleri; "şüphelinin tutuklanması gerekirdi ancak salıverildi, itiraz hakkınızı kullanınız" şeklinde uyarı mahiyetindedir. C.Savcısı bu tür dilekçeleri alıp, herhangi bir merciye göndermeden dosyasına koyması gerekir.

Tutuklama talebi münhasıran C.Savcılarına tanınan bir hak ve yetkidir. Sizce bu talebin reddi kararına yapılacak itiraza avukat veya tarafların katılması, bu hak ve yetkinin paylaşımı olmazmı? İyi çalışmalar dilerim..