Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 12:47   #55
mahmutmicoz

Varsayılan Konuya açıklık getirmek adına.

Sevgili meslektaşlarım. bu konu ile yakından ilgilenmem vesilesiyle bu açıklamaları yapma gereği duydum. Biz avukatlar kulaktan dolma bilgilerle hareket edemeyiz. Bu konu Ali TEZEL'in ortaya attığı bir konu. Kendi sayfasında da bir dilekçe var. Bu dilekçede tutar dahi belirtilmemiştir. Yani hukuki dille yazılmamış yanlışları olan bir dilekçedir.

Konu şu: Ali TEZEL'in bahsettiği şekilde "ECEVİT DÖNEMİNDE emekli sandığından maaş alanlar ile SSK ve BAĞKUR'dan maaş alanlar arasında bir fark oluşmuş. bu fark için bir kararname çıkartılmış ve AKP hükünmeti döneminde yürürlükten kaldırılmış, gerekli düzenlemelerle emeklilere fazla fazla maaşları verilmiştir.
Bu konu yargıya intikal ettirilmiş ve ANKARA 17. İŞ MAHKEMESİNde tespit niteliğinde böyle bir dava açılmış ve başvuran emeklinin yaklaşık 2000-TL alacağı olduğu kanaatine varılmıştır. SGK söz konusu davayı temyiz etmiş, YARGITAY 21. HUKUK DAİRESİNE 2009 yılında temyiz için giden bu dava dosyası halen temyizden dönmüş değildir.

Bu nedenle ben de Yargıtay'ın vereceği karara göre hareket edeceğim. kaldı ki Yargıtay bu dava dosyasını ONADI diyelim. Bu ülkede 8 milyon emekli ve 5 milyon sgk ve bağkurlu var. Sizce hükümet 5 milyon kişinin maaş farkı için mahkemelere başvurmasına müsaade eder mi???
Yani ek bir kararname ile bu olayı halletmez mi? Ben Hükümetin yerinde olsam, Yargıtay'ı dahi beklemezdim açıkçası.

Konu bundan ibaret. dava açmak isteyen arkadaşlarım davasını açabilrler. Dosya bilirkişiye gidecek bu dava dosyası için yaklaşık 1.500-TL yi gözden çıkaran emekli varsa davasını açsın. Riske atmaya değer.
Ama ben riske girmeyeceğim, Yargıtay'dan dönecek dosyayı bekleyeceğim diyorsanız. Beklemeniz en makul çözümdür. Saygılarımla.

Ayrıca bazı arkadaşlarımın zamanaşımı konusunda endişeleri olduğunu gördüm. Bu tür davalarda zamanaşımı söz konusu değildir.