Mesajı Okuyun
Old 12-03-2011, 17:56   #42
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan There Themis
Saygıdeğer hukukçular,Ali Tezel'in zaman zaman yaptığı bu tür çıkışlar, çeşitli mağduriyetlere yol açmaktadır.Daha geçen yıl İNTİBAK ile ilgili açıklamlarından sonra binlerce emekli, çeşitli web sayfalarından temin ettikleri dilekçelerle İş Mahkemelerinde davalar açmış ve davaların tamamını kaybetmişlerdir.Önce Anayasa Mahkemesi daha sonra da konuyu Anayasa Mahkemesine götüren Ankara 5. İş Mahkemesi de davayı reddetmiştir.Bunun sonucunda emekliler bırakın fark almayı, 1100 TL vekalet ücreti ve ortalama 300 TL mahkeme masrafını ceplerinden ödemek zorunda kalmıştır.

Şimdi yine, sanki yeni bir olaymış gibi 2003-2007 yıllarında eksik ödeme yapıldığı ve bu ödemelerin dava açan emeklilerce geri alındığı iddia edilmektedir.Şu ana kadar bununla ilgili emsal bir karar olmadığı gibi ,daha 10 gün önce davalı SGK Vekili olarak bizzat girdiğim davada Kocaeli 4.İş Mahkemesince bir emekli tarafından açılan aynı nitelikteki dava reddedilmiştir.Davacı taraf bu kararı temyiz etme gereği bile duymamıştır. Bu davaları açmakta acele etmeyin. Sonra mğüvekkillerinize durumu izah etmekte zorlanırsınız,zira biz kazandığımız davalarda vekalet ücretlerini istediğimizde konuyu kendilerine karşı taraf olmamıza rağmen izah edemedik.Saygılar.

Mesajınıza kısmen katılıyorum.İNTİBAK dediğiniz şey şu "TEFE/TÜFE FARKI" meselesiyse aşağıdaki linkte davaların gelişimi ile ilgili açıklama yapmıştım. Konuyu uzun süre araştırdım. Yargıtay'ın ilk önceleri emekliler lehine karar verdiğinden de eminim. Açtığım davalara da örnek karar koymuştum. Kararlardan birisi de bizim köylülerden birine aitti. Hafızam yanıltmıyorsa, Kocaeli veya Sakarya iş mahkemesinden verilen karar Yargıtay tarafından da onanmıştı. İlgili linkteki bir mesajımda da belirttiğim gibi, davalarımız sürerken davanın kabul edileceğini söyleyen kurum vekili, bir süre sonra Yargıtay'ın "görüş değiştirdiğini" söyledi. Biz kararı ararken, dosyaların tevdi edildiği bilirkişi de aynı şeyden bahsedip, olumsuz rapor verdi. Neticede davalar kaybedildi ve bahsettiğiniz vekalet ücretleri kurum vekiline ödendi. Anayasa Mahkemesi kararından bahsetmişsiniz, aktarabilir misiniz?

Diğer katılımcıları ben de uyarmak istiyorum. Mahkemeler lehe karar verebilir hatta Yargıtay da önce emekli lehine karar verebilir ama herşey terse de dönebilir. Burası Türkiye çünkü. Meslek hayatımda 3 defa önce vatandaş lehine "görüş oluşturan" Yargıtay'ın her nedense, "görüşünü" değiştirdiğine şahit oldum. İlgili linki okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

Sizlere tavsiyem, yine de dava açacaksanız davanın aleyhe bitmesi durumunda müvekkilinize yüklenecek yargılama gideri ve vekalet ücreti konusunda ayrıntılı bilgi verin. Aksi takdirde başınız ağrır. Benim başım ağrımadı ama cebim ağrıdı. Çünkü müvekkiler anne-babam, akrabalarım ve gerisi de köylülerimdi.

İlgili link:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13809