Mesajı Okuyun
Old 22-09-2004, 20:27   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn jus,

Şiddet kavramından ne anlaşıldığı önemli.Şiddet deyince sadece kaba dayak anlaşılır ise,elbette olayınızda ""şiddet olmadığından ""4320 sayılı yasadan yararlanma yolunu denemek yararsız gibi görünüyor.Oysa her gece eve sarhoş gelmek psikolojik şiddet olarak değerlendirilir ise durum değişir.

Ben sürekli sarhoşluğun eş ve çocuklar için gereğinden fazla şiddet olduğunu düşünüyorum.

Kocanın kronik alkol alışkanlığını belgeleyen raporlar , bu durumdan kadının veya çocukların psikolojik olarak nasıl etkilendiğini gösterir raporlar koruma kararının verilmesi,uzaklaştırma ve konutun tahsisi ve hatta nafaka için bence yeterli olacaktır.

Başvurunun harçsız olması,duruşmasız karar verilebilmesi,ihlal halinde hürriyeti bağlayıcı ceza gibi özellikleri nedeni ile diğer tedbirlerin yanında daha hızlı ve etkili bir yol bence.

Bu talep reddedilir ise, MK 197 tedbirleri istenebilir.Burada kanımca bahsedilen hukuki ayrılık değil,fiili ayrılıktır.Bir durum nedeni ile ayrı yaşama hakkı vardır ve konutun eş ve çocuklara tahsisine de karar verilebilir.

Ayrılık davasının açılması,bu arada bir araya gelmemişlerse,--ki ayrılık kararının amacı yeniden denemek için bir fırsat daha vermek gibi görünüyor--kusurlu eşe yasal süre sonunda boşanma davası açma hakkı verecektir.

Bu nedenle ilk aşamada ayrılık davası açılmasını kusursuz eş için doğru bulmuyorum.

İlaveten;
Açılan ayrılık davası sırasında hakimin kocaya ait ortak konutta kadın ve çocukların oturmasına dair karar alması teorik olark mümkün,uygulamada hem ayrılık başvuruları neredeyse yok,kararlar ise bence nadir sayıda.

Vekil olduğum bir boşanma dosyasında ; koca maliki olduğu evi kardeşine devretmiş, fakat fiili egemenliğin kendisinde olduğunu kabul etmişti.Hakim boşanmanın kesinleşmesinden sonra da kadın ve çocukların "ihtiyaçları olduğu sürece" bu konutta kalmalarına karar verdi.

Karar temyiz edilmeden kesinleşti.

Eşinin davranışı nedeni ile psikolojik rahatsız olduğu bu nedenle bir hastaneye başvurduğunu belgeleyen müvekkilin kabul edilen koruma kararı ,konut tahsisi ve örneğini verdiğim boşanma sonrasına ilişkin konut tahsisi örneklerinin dosya numaralarını dilerseniz bildirebilirim .

Saygılar