Mesajı Okuyun
Old 06-09-2006, 22:35   #8
Av.Özgür Çetin

Varsayılan İfade esnasında sorulara itiraz

Ben sorulan ve sorulacak sorulara müdahale etme hakkımız olduğunu düşünmüyorum aynen sorulan soruya verilecek cevaba kolluk tarafından müdahale edilmesini istemememiz gibi... ayrıca sorulan sorular ne kadar basit ve abuk olursa bununda şüphelinin lehine olacağını düşünüyorum bu nedenle bu tip garip sorularda bence şüpheliye cevapta yardımcı olunarak çok daha rahat bir ifade alımı sağlanabilir ve salıverilmesi ile birlikte ilerde açılacak bir davada lehine bir durum doğabilir.Bu olaydada evli insanların hemen hemen hepsinde o miktarda prezervatif olabileceği gibi bir cevap hem şüpheliyi bulunduğu durumdan oldukça rahat bir pozisyona getirebilecek hemde sorgu veya ileride açılması muhtemel bir davada kendisi lehine eksik ve üstünkörü bir soruşturma yapıldığı gibi bir savunma yapabilmesi gerçekleşebilecektir...
Alıntı:
Yazan su.
merhaba,
olay;fuhuş iddiasıyla yapılan arama esnasında suçlamalarla ilgili bir emare delile rastlanamamıştır( kuvvetle muhtemel asılsız ihbar sonucu alınan mah.kararı).
ve jandarmaya getirilen 4 kadından 2 si tanık sıfatıyla dinlendi diğer iki şüpheli olarak.alınan ifadelerde suçlamalar kabul edilmedi.buraya kadar bir sorun yok ancak konutan tarfından şöyle bir soru yöneltildi:evinizde 23 adet eros marka prezervatif bulunmuştr bu olayla ilgili ifadenizini veriniz!!!!
Komutana bu sorunun sorulmaması gerektiğini kadının evli oldugunu ve böyle biR sorunun sorulmasından utanç duyduğumu belirtsemde Komutan nerdeyse fuhuş için yanında bu kadar prezervatif bulunulmasının suçlama için nerdeyse yeterli olduğunu söyleyebilecek kadar kendin emindi nihayetinde soruldu.
Benim sorum ifade alınması aşamasında yöneltilen sorulara itiraz edip tutanağa geçirilmesine engel olunabilmesine ilişkin düzenleme varmıdır