Mesajı Okuyun
Old 30-08-2010, 21:54   #1
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan taksir mi? bilinçli taksir mi? olası kast mı?

Sayın meslektaşlarım, müvekkilin başına gelen bir olay nedeniyle değerli görüşlerinize başvuruyorum.
Müvekkilimin 5 yaşındaki oğlu, köy meydanında, köye gelen biçerdöverlere ait ekipmanların bulunduğu bir römorka çıkarak oyun oynamaya başlıyor. Bu römork, köyün orta yerine güvenlik tedbiri alınmadan bırakılmış ve açıkta olduğu için çocuklar rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu römorkta kesici aletler ve ekipman bulunmaktadır. Köy sakinleri, biçerdöver sahibini, bu römorku güvenli bir yere taşıması konusunda uyarmasına rağmen biçerci oralı olmamıştır. Bu yönde şahitlerimiz de mevcut.
İşte müvekkilin oğlu bu römorkta oyun oynarken parmağını o aletlerden birine kaptırıyor ve parmağı neredeyse kopuyor. Hastaneye kaldırılıyor ancak, parmak hem ezildiği ve hem çoğunlukla koptuğu için dikilemiyor ve kangren tehlikesi nedeniyle işaret parmağı, birinci boğum noktasından kesiliyor.
Bunun üzerine biçerci hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bunun üzerine biçerci hakkında TCK 89/1 ve 89/2-a'dan yani taksirle duyu ve organlardan birinin sürekli zayıflamasına neden olmaktan Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
Benim 1. sorum şu: Burada, taksirle yaralamadan çok, bilinçli taksir söz konusu değil midir? Ya da, olası kast ihtimali üzerinde durabilir miyiz?
2. sorum: Parmağın birinci boğumundan kesilmesi, duyu ve organların birinin işlevini yitirmesi yani TCK 89/3-b olması gerekmez mi? Bir Yargıtay kararında, bu yöndeki suç vasfının tespiti için, mağdurun Adli Tıp'a sevkedilerek rapor aldırılması gerektiğinden bahsediyor. Bu durumda görevli mahkeme de değişmez mi?
Kusura bakmayın uzun oldu ama değerli cevaplarınızı ve katkılarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.