Mesajı Okuyun
Old 06-12-2011, 20:29   #261
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın Pekcanıtez'in mantığını çözdüm (bu defa kesin sanırım ).

HUMK m.185'e göre: "Kanunu Medenide tâyin olunan haller mahfuz kalmak şartiyle dâva ikamesi ile aşağıda gösterilen neticeler hâsıl olur:

...2 - Müddei, Müddeialeyhin rızası olmaksızın davasını tevsi veya mahiyetin tebdil edemez. Aşağıdaki madde hükmiyle dâvadan feragat veya ıslah bu hükümden müstesnadır."

1.10.2011'den önce davasını açan ve (o tarihte)HUMK hükümlerine tabi olan davacı, davasını açtıktan sonra davalının rızası olmaksızın iddiasını değiştirip genişletemez (Davacı, dava dilekçesini vermiştir ve böylelikle artık iddiasını değiştirip genişletemeyecektir). Bu, HMK m.448 anlamında tamamlanmış işlemdir; yani davacı, HMK m.141'deki "cevaba cevap dilekçesi ile serbestçe iddiasını genişletip değiştirebilme"den yararlanamaz; çünkü davacının bu kuralla işi HUMK m.185'ten mütevellit bitmiştir. Dolayısıyla 1.10.2011'den sonra davasını değiştirip genişletecekse davalının muvafakatına veya ıslaha ihtiyacı vardır.

P.S: Herkesin fikir birliğine vardığı bir akşam, kayıp bir akşamdır (Einstein)

Saygılar...

Herkesten bir noktaya kadar zorlama bir yorum beklerdim belki ama senden hiç beklemezdim üstadım.

Yahu el insaf!

İşinize gelince tamamlanmış iştir deyip HMK'yı uygulamayacaksınız, işinize gelince tamamlanmamış iştir diyerek derhal uygulayacaksınız... Yok öyle yağma Hasan'ın böreği!