Mesajı Okuyun
Old 02-10-2011, 16:21   #110
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşlarım,

m.109/2'ye ilişkin
Gerekçeler:
1.Kısmî dava kurumunun amaç dışı kullanılmasının önüne geçilmek istenmiş,

Soru 1: Amaç ne idi ?

2.Davacının kısmî dava açmakta hukukî yararının bulunmadığı kabul edilmiştir.

Soru 2: Kısmî dava açılarak daha az harç vb. ödenmesinde bireyin hukuksal yararı yok mu?

3.“kısmî dava açılmasında görevin belirlenmesindeki gibi bazı zorluklar aşılmaya çalışılmıştır” (Genel Gerekçe)

Soru 3: Kısmî dava yasaklanarak mı?

Saygılarımla

Üstad "amaç dışı kullanımın engellenmesinden" kastın gereksiz yargılama yükü oluşturmakla aynı yönde olduğunu düşünüyorum. Kısmi davanın kabulü ve kesinleşmesi halinde ek dava açılması gibi,

Evet kısmi dava daha az masraf ve saire demek ancak, bunun kanunun maddesine aldığı hukuki yarar ile bağlantısı olmadığını, hukuki yarar ile ekonomik yararın ayrı değerlendirilmesi gerektiğini düşüüyorum ancak,

Belirlenebilir alacakta kısmi dava yasaklanarak, görevin belirlenmesi noktasında bir zorluğun aşıldığı iddiası bana suni bir gerekçe gibi geliyor. Zira dava konusu malvarlığı olan davalar açısından meblağ önemsenmeksizin Asliye Hukuk mahkemelerinin görevli olduğu yasa gereğidir. Ve kısmi dava ile de ancak malvarlığına yönelik talepte bulunulabildiğini düşünerek (zira belirlenebir bir alacak ancak malvarlığına ilişkin bir davada olur) gerekçenin bu yönüne katılmıyorum.