Mesajı Okuyun
Old 02-09-2010, 19:13   #32
Admin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
1) Herhangi bir madde değiştiğinde değişikliği okuyamayan arkadaşlar bundan nasıl haberdar olacak? Seslendiren kişiye değişikliğe göre güncelleme yapması yükümlülüğünü yüklemenin de uygun olmayacağı kanaatindeyim.

Diğer şerhlerde de aynı durum var, öyle değil mi? Bugün bir içtihat eklediniz sonra yarın madde değişti ne olacak?

Şerh ekleyen üyelerimizin güncelleme yükümlülüğü yok elbette. Bu sesli dosyalar için de geçerli, diğer şerhler için de. Eğer madde değişikliğinden sonra yeni şerh ekleyebilirlerse müteşekkir oluruz. Ekleyemez ama en azından eski şerhin güncelliğini yitirdiğini ilgili koordinatörlere haber verirlerse yine çok seviniriz. Ama şerhi ekleyen üyelerimiz hiçbiri yapamasalar/yapmasalar bile bir madde değiştiğinde, o maddeyi güncelleyen koordinatörümüz gerekirse mevcut şerhlerden güncelliğini yitirenleri sistemden kaldıracaktır.

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
2) Her ne kadar sayın Admin madde madde seslendirme yapmamızı söylemişse de kanunları tek bir dosya olarak seslendirmek ve böylece engelli arkadaşların devamındaki maddelere ulaşımını kolaylaştırmayacak mıdır?
Sistemi programlarken bunu ben de düşündüm. Kanunlar tek dosya olarak seslendirilseydi, dinleme açısından kolaylık olacaktı ama hem bir tek madde bile değiştiğinde tüm seslendirmeyi çöpe atmamız gerekecekti, hem de uzun bir kanunu seslendirmek son derece zahmetli olacaktı.

Bu iki dezavantajı ortadan kaldırmak için sistemi her madde için ayrı ses dosyası olacak şekilde kurdum. Böylece hem her üyemiz boş 1-2 dakikasını ayırarak dilediği zaman bir seslendirme dosyası oluşturup şerh olarak ekleyebiliyor, hem de bir madde değiştiğinde, tüm dosyayı değil, sadece o maddenin ses dosyasını kaldırmamız yeterli oluyor.

Ayrıca sistem bu şekilde kurulduğunda, görme engelli meslektaşlarımızın kısmı olarak dinleme yapmaları da mümkün. Örneğin Sayın alameti farika'nın ilk mesajını okursanız, yardım isteyen meslektaşımızın talebinin de tüm MK'nın okunması değil, aileye dair kısmının okunmasını olduğunu görebilirsiniz. Biz bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuz tüm MK'yı değil, sadece ilgili kısmı okuduğumuz gibi, görme engelli meslektaşlarımızın da tüm MK'nın değil, ilgili kısımları dinlemeye ihtiyaç duymalarını daha olası görüyorum.

Öte yandan bir sürü maddenin ayrı ses dosyaları olarak indirilmeleri ve işlenmelerindeki güçlük konusuna da katılıyorum. Ancak projemiz daha çok yeni, eğer biraz zaman tanırsanız (+becerebilirsem) bu sorunları aşacak teknik özellikleri eklemek niyetindeyim. Şerh sistemimiz ayrı ayrı şerhleri tek parça şeklinde birleştirerek göstermek konusunda teknik yeteneklere sahiptir ve bu özelliği kanunların Türkçeleştirilmiş ve yabancı dillere çevrilmiş sürümleri için kullanıyoruz. Örneğin şu sayfaya bakarsanız tebligat kanununa ayrı ayrı eklenmiş Türkçeleştirme şerhlerinin bir bütün olarak tek sayfada listelendiğini görebilirsiniz. Benzer bir uygulamayı ses dosyaları için de yapmayı düşünüyorum. Örneğin MK'ya ait tüm maddeler seslendirildiğinde, ayrı bir linke tıklayarak tüm ses dosyalarını tek bir ZIP dosya olarak bilgisayarınıza indirmenizi mümkün kılacak eklemeleri yapmaya çalışacağım. Böylece tüm kanunun tüm maddelerine ait ses dosyaları 1500 ayrı dosya ile uğraşmadan tek tıklama ile bilgisayarınıza indirilebilecek.

Teknik konularda endişelenmeyiniz, bunları birşekilde aşabileceğimizi düşünüyorum. Benim daha ziyade endişem bu çalışmanın uzun soluklu olup olmayacağı yönünde. Çalışmayı uzun soluklu olarak sürdürebilirsek gerisi çok önemli değil, çünkü teknik özellikler her zaman geliştirilebilir.