Mesajı Okuyun
Old 31-10-2007, 16:12   #13
Gülümse

Amerikaya geldiğimde genelde New York ile New Jersey'de kalıyorum.. New York gerçekten büyük bir eyalet.. Nj ile NY birbirine elle tutulacak kadar yakın olmasına ramen farklı yönetimler tarafından yönetilmenin farklılıklarını yaşıyorlar..

Örnek NY vergiler çok yüksek, NJ daha düşük olduğu için NJ yaşamak daha avantajlı.. Hatta bazı ürünleri NJ almak daha akıl karı aldığınız ürünün üstüne konunlan yüksek vergiler yok.. 10 doların üstünde herşeyi çok pahalı bulan Amerikan halkı için NJ alışveriş etmek her zaman daha karlı..

Buradaki şehir meclisleri oturup kendi kararlarını kendileri veremebilme hakkına sahipler.. Ama alınan bu kararlar bazı garip yasaklarıda beraberinde getirebiliyor.

Örnek NY de oturduğunuz zaman mutfağınıza çöp makinesi taktırabilirsiniz ama NJ de çöp makinesi kullanamazsınız.. Mantığı nedir neden böyle bir şeye karar vermişler anlamak ve kavramak zor ama kural böyle..

Diyeceksiniz ki mutfak benim mutfağım kime ne ? Hayır diyemezsiniz. Bir kere yakalanırsanız cezası var ikincisi onu taktırmak için bir usta çağırdığınız anda onu denetleyecek bir başka denetçi gelmek zorunda.. Bir yere taşındığınız da ve tadilat tamirat yaptırdığınızda yetkililer gelip kontrol ediyor ve o evde yaşayıp yaşayamıyacağınızı nasıl değişiklikler yaptırmanız gerektiğini bildiriyorlar.

Bu sayede ne gaz kaçağından, ne de elektrik kontağından kazalar olmuyor.. Bir de ustalar "yaptım abi, hepsini değiştirdim" yalanları söyleyemiyor, siz anlamasanızda bu konuda kazık yemiyorsunuz