Mesajı Okuyun
Old 07-04-2010, 01:44   #2
Muhsin KOÇAK

Saim Abi evet güzel ve teknik bir soru, bir kaç gündür sınavlarım var Ankara'dayım siteye girmeye zamanım olmadı ancak şimdi soruyu gördüm,
Müvekil şirket size brüt ücret yarısı fatura ile alınmamış bir hizmtin iadesini yapabilir, ancak GV tevkifatı yapamayacaktır, iade faturasını siz kayıtlarınızda gider kaydeder ve KDV indirimi yapabilirsiniz, sizin kesmiş olduğunuz Serbest Meslek Makbuzuna istiaden yapılan gelir vergisi tevkifatı verilecek düzeltme beyannamesi ile şirketin talebi üzerine vergi dairesi red veya iadeye karar verir, şayet düzeltme reddedilirse vergi mahkemesinde açılacak bir dava ile ( şayet red veya iade istenen tutar dava açmaya değecek derece ise ) vergi dairesi kararına itiraz edebilirsiniz, şimdi buraya ilgili kanun maddelerini yazmamın bir anlamı olmadığı düşüncesi ile böyle bir düzeltme taleb hakkınız olduğunu ve yukarıda açıkladığım üzere bir işlem yapılabileceğini söyleyebilirim, yanıtım tatminkar değilse, daha da detaylandırayım isterseniz...

saygı ve selamlar iyi çalışmalar diliyor şimdilik Ankara dan selamlar gönderiyorum .