Mesajı Okuyun
Old 31-05-2008, 23:32   #56
Av.Ufuk Bozoğlu

Adalet temel değerdir.Ulaşılması gereken son noktadır.

Adalet için çabalarsınız, kurallar koyarsınız, emek verirsiniz. Kişiler arasında ayrım gözetmeden aynı tip olaylara aynı kanun maddelerini uygulayarak ve aynı gibi gözüken olaylarda farklılıklarını tespit edip bunlara ilişkin hükümler kurararak adaleti yakalamaya çalışırsınız. Adalet iradidir.

Adalet bu gün yaşadığımız şekli ile bir kurumdur.Yani ilahi adaleti tartışacak akılcı bilgiye sahip değiliz.

Şans da ise emek yoktur, kural yoktur, ihtimal vardır, ön göremezsiniz.

Bir de şunu söylemek istiyorum, şans hep iyi anlamlı mıdır? Değil aslında bu sebeple şansın sürekliliğini savunuyorum.Şans bir oluştur, durumdur ve süreklidir.Yine amorti bile çıkmadı dediğinizde kötü şansınızın devam ettiğini anlarız.

Haklı olanın şanssızlıkla davayı kaybetmesi mümkün değildir. Haksızlıkla kaybeder.

Bir de tesadüf ve şans sözcüklerine bir karşılık da benden olsun "denk gelmek" .

Konuyu baştan sona okusam da, böyle karışık bir şey çıkmasını engeleyemedim, çünkü dağınıklığa denk geldim

Hiç bir şey tesadüf değil midir, belki tesadüftür ama sana ulaşan kısmını anlama çevirdiğin için, üzerinde sonucu oluştuğu için dışında kalamazsın...

Saygı ile.