Mesajı Okuyun
Old 28-07-2007, 14:36   #26
genchukukcu123

merhaba.ben hukuk fakultesinden henuz bir ay once mezun oldum.fakulteden yeni mezun olan bir cok kisi gibi ben de oncelikli olarak avukatlik stajimi yapmayi dusunuyorum.stajima baslamadigim icinse bu surecte yasananlari tam olarak bilemiyorum.daha once stajini tamamlamis arkadaslarimizdan edindigimiz bilgilere ve sizlerinde yaptigi acıklamalara gore stajyerler bu surecte konu ile ilgisi olmayan islerde de gorevlendirilebiliyor.sahsen bu durum ne kadar sevimsiz gorunse de sanirim hicbir stajyer adayinin gozunu korkutmuyor cunku bu surecten gecmek zorundayiz.
fakultede okurken hocalarimizdan biri soyle demisti:'bu fakultede okudugunuz icin hicbir seyden gozunuz korkmasin.sizler hiçbir donemde eskimeyecek,populerligi sona ermeyecek bir okul okudunuz ve sosyal birimlerin hemen hemen hepsinde gorev alabilecek yeterliliktesiniz.'bu soz gercekten hepimizi yureklendirmisti.ama gelgelelim bu bu kadar da basit degil.cunku her ne kadar genis bir yelpazede is imkanlari sunulsa bile her alanin kendine gore bir zorlugu oluyor.her seyden once hakimlik ve savcilik bir tercih meselesidir.bundan 30 sene oncesinde hukuk faukltesini bitirenler cok cok daha kolay hakim,savci veya kaymakam olabiliyorlardi.ama artik hakim veya savci olabilmek cok mesakatli bir calismayi gerektiriyor.aslinda sorun yazili sinavlari gecmek de degil.sinav belli bir denemeden sonra gecilebilir sorun mülakatlar ve belki de hakki olmasina ragmen torpilsizlikten kabul edilemeyenler.artik kendi azmiyle calisanlar bir de milyarlik dersanelerin ogrencileriyle de yarisiyor.
her ne kadar kurum avukatligi,mufettislik,uzman yardimcilgi vb is imkanlari da bulunsa hukuk fakultesinden mezun olanlar oncelikli olarak hakimlik, savcilik ve avukatligi dusunuyor.ama gardiyanlikta ve bir takim soförluklerde hukuk mezunlarinin oncelikli olacagini da unutmamak gerekir hakim savci olmak gibi bir tercihiniz yoksa,idealiniz olmasina ragmen veya meslegin karizmatikligini,imkanlarini dusunmenize ragmen kazanamadiysaniz geriye tek alternatifiniz kalir o da avukatlik.
her insanin idealleri imkanlarina gore sekilleniyor malesef.hakimlik savciligi bir kenara biraktigimizda geriye kalan avukatlik her seyden once bir cevre meselesidir.eger imkanlari kisitli biriyseniz ve cevreniz de yoksa stajterlik asamasinda gorevlendirileceginiz alakasiz islere de boyun egmek zorundasiniz diye dusunuyorum.unutmayalim ki hakimlik savcilik alimlari kisitli,mulakatlar goz korkutuyor,bu ulkede bir suru ozel universitede hukuk faultesi var ve ozel okuyan ogrencilerin %100e yakini avukatlik yapiyor.(ustelik gayet de iyi burolarda)parali egitime tabi ki de karsi degilim ama bu ulkede bir tane bile tarih cografya sorusu yapamamis ogrencileri yerlerde surunen puanlarla hukuk fakultesine kabul edebiliyoruz.neden?cunku hukuk fakultesi acmak kolay bir istir.bir bina bulmaniz yeterli.genis labaratuarlara veya kütüphanelere ihtiyaciniz yok.bir tarafta da ankarada iyi bir staj egitimi almak adina devlet yurtlarinda kalmak icin mudurluklere dil doken,nobetci yurtlarda turlu engellerle bavulu elinde surunen stajyerler var tabi.
yani her ne kadar stajyerligime baslamamis olsam da bircok stajyerin sinavlari gecemezsem korkusuyla maddi imkanlarini dusunurek bircok seye goz yumdugunu dusunuyorum ben.cunku sonrasinda sigortali olarak calisabilecegi bir ise ihtiyaci var.en cok is imkaninin bulundugu istanbulda yaklasik 14.000 avukat var.bence stajyerlerin kendilerini gercek anlamda gelistirebilmeleri icin burs imkanlarina ihtiyaclari var.insallah ilerde daha duzgun bir sistem olur diyecegim ama ozel universitelerin sayisinin arttigi ve buna bagli olarak avukat sayisinin cig gibi buyudugu bir ulkede bu gayet zor.

hukuk dunyasinda cok genc oldugum icin belki de goremedigim yonler var.dusuncelerimle gordugunuz yanlislari duzeltirseniz sevinirim.tum olumsuzluklara ragmense umutsuz olmamaktan yanayim.saygilarimla...