Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 16-01-2004, 18:06   #9
Adem

Varsayılan Down Sendromu

Tıbbi zorunluluk olmaksızın kürtaj yaptırmayı düşünenlere -eğer başka çocuğu varsa- şöyle derim:
Ama sizin şimdiki çocuğunuz (mesela) ahmet çok (mesela) yaramaz. Halbuki doğacak çocuk yaramaz olmayabilir. Bu yüzden bence kürtaj yaptırmayın ve ahmet'i öldürün.
.........
Eşimin ikinci hamileliliğinde (birincisi doğmamıştı) düzenli olarak doktora gidiyorduk ve 10. haftada meşhur down sendromu testi yaptırıldı. Bu testin sonucuna göre kürtaja karar verilebileceğini bilmediğimden testi yaptırdık.
Sonuçları alıp geldiğimde doktor inceledi ve KESİNLİKLE kürtaj yaptırmamızı önerdi.
Zira DOWN ihtimali çok yüksek çıkmış.
Ancak doktora getirmeden önce raporu okumuştum ve çok düşük bir yüzde verildiğini görmüştüm. (sanırım %5 veya daha az idi)
Ancak hayretler içerisinde kalarak öğrendim ki, %5 ihtimalle down sendromlu bir bebeğin beklendiği hamilelikler çok riskli görülüyor ve sonlandırılıyormuş.
Yani %95 ihtimalle sapasağlam olan bebekler doğmadan öldürülüyormuş.
Belki teknik kafalı olmaktan kaynaklanan bir şey ama; bize göre %95 ihtimali olan bir şey kesin gibi sayılır.
Doktorumuza raporun %99,99 ihtimalle down sendromunu öngörür şekilde olması durumunda dahi %0,01 ihtimali göz önünde bulundurarak bir canlının hayatına son veremeyeceğimizi bildirdik.
Eşimin fikirleri de benden zerrece farklı değil.
Şu anda çocuğum (kuzguna yavrusu şahin görünse de) tanıyanların gıpta ettiği 9 yaşında bir delikanlı.

Ha; %5'lik ihtimal vuku busaydı da çocuğumuz hasta olsaydı?
Bilmiyorum. Ama değil.

Saygılarımla.