Mesajı Okuyun
Old 28-09-2011, 14:07   #2
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Merhabalar; iki tapu iptali ve tescil davası var,davalar birleştiriliyor.Ancak öncesinde de bir verasetin iptali dvası açılıyor ve dolayısıyla bu dava,tapu iptali davasıyla bağlantılı olduğu için bekleticic mesele yapılıyor..Verasetin iptali reddolununca, tapu iptali ve tescilden feragat ediliyor.Ancak birisinden feragat edilmesine rağmen, ikisi için de mahkeme aynı nedenle red kararı verdiği için,davacı vekili birleşen davadan feragat etmediği gerekçesiyle temyize gidiyor.Ancak gerekçeli karar yazılmadan önce ,dava redddolunduğu ve verasetin iptali davası da reddolunduğu için davakonusu gayrımenkuller üzerindeki tedbir kaldrılarak davalılara teslim ve tescil işlemi yapılıyor.Yani davalılar için hukuki yarar oluşuyor.Ancak ne acıdır ki davalılar ,vekillerinin ücretini ödemeyince işler karışıyor.Şöyle ki;Davalılar vekili ücretini alamadığı için icra takibine geçiyor.Davalılar ise önce vekillerini azlediyor sonra ise " dava kesinleşmediği için vekillerinin ücrete henüz hak kazanmadığını "ileri sürerek takibe itiraz ediyorlar.itirazın iptali davası açacağım :hukuki menfaat sağlanması ve davanın gayesine ulaşması nedeniyle ,avukatın,kararın kesinleşmesini beklemeden ücretini almaya hak kazandığını düşünüyorum.Zaten temyiz tamamen davayı sürüncemede bırakmak amacıyla yapılmış bir temyiz.Ancak kararın kesinleşmesi gerektiği yönünde aleyhime yargıtay kararı olması ihtimali nedeniyle tereddüt ediyorum.Bu konuda yorum ve varsa baro disiplin kararı,yargıtay kararı eklemenizi istiyorum.Saygılar..
not:dava tapu iptali ve tescil .Dolayısıyla ,ceza davalarındaki gibi kesinleşmeyi beklemek mi gerekli?yoksa hukuki yararın sağlanması yeterlimi ?ayrımına dikkatinizi çekmek isterim.
sayın meslektaşım
yazdığınızdan anladığım kadarıyla davalılar kendi avukatlarına sözleşmede kararlaştırılan vekalet ücretini ödemek istememektedirler bu nedenle kararın kesinleşmesi ile bir sıkıntınız yoktur,mahkemece hüküm altına alınan ve karşı tarafdan talep edilecek ücreti vekaletler için kesenleşme veya kesenleşmeye gerek olmama şeklinde düzenleme vardır