Mesajı Okuyun
Old 04-07-2012, 12:48   #2
vekilim77

öncelikle ikinci eşe alınan daire açısından yapabileceğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum.Çünkü daire müvekkilinizin babasından değil 3.şahıstan satın alınmış anladığım kadarıyla.
Arsayı gelinine satış yoluyla bırakıyo olması durumu benimde karşılaştığım bir olay ve bir sağlar arası kazandırma.Yaptığım araştırmalar neticesinde emin olmamakla beraber muvazaa ileri sürerek iptali sağlanabiliyor.Ancak gelinin bu yeri almaya gücünün yetmeyeceği,babanın hesaplarında satış tarihinde belirtilen miktarlarda zenginleşme olmadığı vs. hususlar ispatlanarak davayı kazanabilirsiniz.Babanın oğullarına satış yaptığı yerler için de aynı yöntem izlenebilir.Muris'in mal kaçırma niyetiyle hareket edip örneğin çiftliği satış gibi gösterdiği ancak ölene kadar kullandığı ispat edilirse mal kaçırma amacı özellikle yukarıda belirttiğim gibi çeşitli ispat vasıtaları da kullanılarak dava edilebilir diye düşünüyorum.Bu halde davayı kazanırsanız mal tümden terekeye dahil olur.(bence bunlar ayrı ayrı dava edilmeli)
Saklı pay hususunda da şunu söylemek istiyorum ki,eğer babanın vasiyetle oğullarına bıraktığı mallar müvekkilinizin saklı payını ihlal ediyorsa bu halde müvekkiliniz dava açabilir.saklı payı ne kadar ihlal ediliyorsa o kısmı geri alabilir.
Üvey annenin evlendiği tarihin önemli olduğunu düşünmüyorum sonuçta babaya eş olarak mirasçı ve terekedeki tüm mallarda 1/4 oranında hak sahibi.
Tabi sizi yanıltmak istemem.Konuyu daha detaylı araştırın.umarım yardımcı olmuşumdur.