Mesajı Okuyun
Old 15-04-2011, 21:20   #536
Franz Kafka

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Resmi Gazete'den

“Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
EK MADDE 143 – Adana’da Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulmuştur. Bu Üniversite, rektörlüğe bağlı;
a) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Turizm Fakültesinden,
b) Yabancı Diller Yüksekokulundan,
c) Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden,
oluşur.”
Daha önce başka bir sayfada paylaştığım bilgileri burada da paylaşmak isterim. Bu bilgilere ulaşmak kolay olmadı. Ösym yerleştirme klavuzunu aldım, tek tek yazdım hangi okulun kaç öğrenci aldığını.Yalnız dudağınız uçuklayabilir. Çok da geriye gitmeye gerek yok, değişim sadece üç yılı kapsamaktadır.
2007 yılı Öss sınavı ile öğrenci alan toplam hukuk fakültesi sayısı 32 idi. 2010 yılında ise 51 oldu. 2007 yılında 4401 öğrenci alınırken bu rakam 2010 yılında 9131'e ulaştı. İstanbul, Ankara ve Marmara Üniversiteleri toplam 2800 kişi almışlar 2010 yılında. 2007 yılında 400 kişi alan İstanbul Üniversitesi 2010 yılında açtığı ikinci öğretim programı ile beraber 1200 öğrenci almış. Giderek hem öğrenci sayısı, hem fakülte sayısı artıyor.