Mesajı Okuyun
Old 13-02-2012, 16:22   #12
Av.Ferahfeza

Bu konu oldukça çetrefilli.

1- İsim konusunda ebeveynin mutlak hakkı var mıdır? Çocuk yaşadığı sürece onların koyduğu ismi taşımak zorunda bırakılıyor. Tabi değiştirme hakkı var ancak mahkeme-gerekçe-sonraki değişiklikler falan çoğu kişi üşendiği için bunu yapmıyor. Bu durumun önüne şu şekilde geçilebilir belki: çocuk ebveynin koyduğu isimle yaşar ve belli bir yaşa(18 olabilir) geldiğinde nüfusa yapacağı bir bildirimle yeni bir isim alabilir. Eğer öngörülen yaşta herhangi bir değişiklik talep edilmezse isimm olduğu gibi kabul edilmiş olur.

2- Toplumsal açıdan ise her ebeveyn içinde yaşadığı topluma uygun isimler seçer. Burddaki "uygun" dan kastım toplumda kabul gören isimler anlamında değil. Toplum içinden çıkan bireylere direkt ve dolaylı olarak bir çok şekilde etki eder ve tercihlerinde de açık ya da örtülü bir biçimde etkili olur. Dolayısıyla birey-ebeveyn çocuğuna isim koyarken farkında olarak ya da olmayarak toplumu gözetir. Örnek olayımızdaki ebeveynin içinde yaşadığı toplum bakımından sorun yaşayacağını zannetmiyorum.

3- Devlet (dönemsel resmi ideoloji) bakımından bakıldığında işin rengi biraz değişir. Söylediğiniz üzere dönemine göre "aykırı" isimler, taşıyanlarına sorun yaşatabiliyor. Bu sorunu çok yakından biliyorum. Ancak bu durum "aykırı" isimlerin verilmemesiyle değil bu anlayışın zorlanmasıyla, değiştirilme mücadelesiyle aşılabilir. Sistemlere yaranılmaz bu mümkün değildir. Onlarla özgürlükler, haklar için mücadele edilir. İsim gibi zararsız ve bireye-aileye özel bir konuda bile sorun yaşanıyorsa o isimler verilmeli mi verilmemeli mi ya da hangi isimler verilebilir hangileri verilemez diye değil neden devlet nezdinde sorun teşkil ediyor? Bence bunun tartışılması gerekiyor. Saygılarımla