Mesajı Okuyun
Old 22-06-2006, 22:30   #17
Tiocfaidh

Küresel alanda bireysel ve kurumsal iletişimin son derece önemli yer tuttuğu 2006 yılında dört yıllık hukuk eğitimi öncesinde bir yıllık yabancı dil eğitimi almanın gerekli olup olmadığını tartışacak değiliz sanırım. Ancak hukuk eğitimine yapılacak revizyon çalışmalarının tepeden inme bir mantıkla "dil her zaman önemlidir" söylemleriyle, hukuk eğitimindeki müfredattan birhaber olup, öğrencilerin asıl istek, arzu ve şikayetlerine kulak tıkayarak Ankara'da otururan birileri tarafından yapılması bizler için acı.

Türkiye'de hukuk eğitiminin temel sorunu dört yıl gibi çok kısa bir sürede öğrencilerin ders geçmek amaçlı ve ezberci bir mantıkla yönlendirilmeleri, bu yüzden de fakültelerinden hukuk mantığından uzak, bilgi hambalı olarak mezun olmalarıdır. İngilizce(veya her hangi bir yabancı dil) elbette günümüz koşullarında bir hukukçu için gereklilik arz eden bir konudur, ancak hukuk sisteminde yapılması gereken düzenlemeler arasında ilk sırada değildir.

Benim görüşüme göre bir yıllık ek süre, 3. ve 4. sınıfların ağır müfredatının iki yerine üç seneye yayılması, bu yolla öğrencilerin daha rahat, stresi nisbeten daha az bir şekilde fakülteden mezun olmalarını sağlamak için kullanılmalıdır. Öğrenci arkadaşlarım son sınıfların sıkıntılarınını ve bu sıkıntılar içinde hukuk mantığından ne derece uzak, aşırı stresli ve bu yüzden sadece ders geçme amacıyla ezberci bir süreçten geçtiklerini en az benim kadar iyi bilirler. Yabancı dile 'evet'; ancak öğrencilerin içinde bulundukları durumdan haberdar olmaksızın, tepeden inme bir mantıkla Ankara'da reformculuk oynamaya çalışanlara 'hayır'

Bu arada forumun yeni bir üyesi olarak forumdaki tüm kullanıcıları; öğrenci arkadaşlarıma ve günün birinde bir meslektaşları olmayı hayal ettiğim değerli büyüklerime merhaba demek istiyorum