Mesajı Okuyun
Old 03-04-2007, 12:29   #6
Noyan Yiğit

Bu husus İİK.nun 100. maddesi ile düzenlenmiş ve bu maddede hacze iştirak dereceleri gösterilmiştir.Burada ihtiyati tedbirden bahsedilmemiştir.Yaklaşık 2 yıl önce Sayın Talih Uyar Bursa'ya Konferans için gelmişti. Bu mevzu açıldı.Talih Uyar bu yolda kendisine sorulan bir soruya ihtiyati tedbir gayrimenkulün aynı ile alakalı bile olsa gayrimenkulün satışına engel olmıyacağı yolunda Yargıtay'ın kararı olduğundan bahsetti.Hatta benim değeri çok yüksek bir tapu iptali tescil davam vardı.Bu bilgi üzerine beynimden kaynar sular döküldü.Gözüm hemen karşı taraf vekilinin de konferasta olup olmadığını aradı. Allahtan korktuğumuz başımıza gelmedi.Zira karşı tarafın muvazaalı yüksek bir borçlanma ile gayrimenkul üzerine haciz koyarak davamızı semeresiz bırakmasından korkmuştum.Eğer yeni bir içtihat yok ise Talih Uyar'ın haciz isimli kitabında bu mevzuaya ilişkin bölümde 12 Hd.3.12.1980tarih,6158 E.,8652 K.sayılı içtihadının özeti şöyle "Humk.nda düzenlenmiş olan ihtiyati tedbirin niteliğine,İİK.ndaki hükümlerin haciz ve ihtiyati hacizle ilgili bulunmasına, ihtiyati tedbirin hacizleri iştirak edeceğine dair bir hüküm bulunmamasına göre, ihtiyati tedbirin hacze iştirak ettirilmemesinde yasaya aykırı bir yön bulunmadığından temyiz itirazlarının reddi ile mercii kararının iik.nun 306 ve humk.nun 438 maddeleri uyarınca ONANMASINA".
Bu bilgiler ışığında:
1) 3.kişilerin tedbirlerinin size karşı hiçbir tesiri olmaz.
2) Davalar 3.kişiler lehine sonuçlanırsa bu kişiler ilamlı takip yapıp, gayrimenkule haciz koyarlar. Hacizleri sizden sonra olur.
3) İhtiyati tedbir gayrimenkulün aynı ile ilgili olsa sizin satışınıza engel olmaz.Siz satar parayı alırsınız.
4) Gayrimenkulü satın alan hacizler ve tedbirler kaldırılmış olarak tertemiz gayrimenkulün tapusunu üzerine alır.Zira icra dairesi tapuya yazı yazarken tüm takyidatların kaldırılarak alıcı falanca üzerine tescilinin yapılması şeklinde yazıyor.
Benim bilgi ve kanaatim böyle.Faydalı olur umarım.Saygılarımla