Mesajı Okuyun
Old 05-01-2009, 01:24   #19
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Yasa dışı delile (Yasak yollardan temin edilen delile) dayanılarak boşanma isteminin reddi = Aldatıldığı şüphe götürmeyecek biçimde kanıtlı, aldatan eşten boşanamama kararı...

Burada terazinin dengesi ne kadar hassas, değil mi?

Bence yasak delil savıyla boşanma isteminin reddi kararı, bir hukuk davasının tarafı olan davacıyı korumamakta; "Aile", "Özel alan" kavramlarını korumakta. Yani bireyin zararına, genelin çıkarı, kamusal fayda gözetilmekte.

Öte yandan, hukuk davalarında, ceza davalarının aksine, "Kamu Hukuku" sıfatını haiz bir davacı seçeneği bulunmuyor...

Belki de yasak delil kavramı, kamu hukukunun davacı sıfatını haiz olduğu davalarla sınırlı olmalı -Halihazırda ceza davaları, yahut C.Savcısının katıldığı müstesna kamuyu ilgilendiren hukuk davaları-... Yani bireyin, savunmasız olduğu, üstün erke (=Devlete/Kamu otoritesine) karşı korunması dar anlamında, yasak delil kavramı yeniden değerlendirilmeli... (Elbette yasak delilden kastım da, yalnızca somut forum mesajıyla ilgili. Yani eşine işkence ederek, elektrik vererek aldatıp,aldatmadığını öğrenmek isteyecek eşlere yol açacak bir kapı öngörü ve hoşgörüsü değil.)

Zira, konu aileyi korumaksa ve zina, halihazırda yürürlükte bulunan TMK ca bir boşanma nedeni ise, aldatıldığından emin bir eşin, kişilerin özel hayatı gerekçesi ile kendi yaşadığı hane içindeki yöntemlerini, davranışlarını da yasak delil şeklinde değerlendirmek..? (Mutlaka bizzat yahut 3.bir kişi aracılığıyla hırsız-polis takibatı şeklinde izleyip, takip ederek, yasaca anlanan anlamda eşzamanlı zina esnasında delil beklemek, aksi halde evli kalmaya devam edin demek??? Yahut söz gelimi, "Evet seni sevmiyorum, falanca ile birlikteyim!" şeklinde hane içinde ünleyen ve tanığı olmayan bir nidayı, gizli ses kaydı yapamazsın, haklısın ama seni boşayamam diyereki reddetmek? )

Yasak delile dayalı elde edilmiş, aldatılmanın kuşku götürmez herhangi bir kanıtı ve karşılığında, zina ettiği hakimin vicdanında da netleşmiş olsa da, delilin yasak delil, boşanamazsın, davanın reddine, evlilik birliğinin devamına (Zinayı mümkünse yasak olmayan bir delille ispatla özrü)... demek.

Burada şöyle bir seçenek de düşünülebilir. Yersiz kuruntuya kapılarak böylesi bir delil elde etme gayretine girişen eşin yakalanması halinde, aldatma zanisi eşe de boşanma ve tazminat hakkı tanınması... Mesela... Bilemiyorum ama, delilin yasak delil, kusura bakma, seni, seni aldatan eşinden boşa-ya-mıyorum, demek de, ne kudretli, ne adaletli ve ne de vicdana uygun görünmüyor.

Düşündüm de, yasa koyucunun da işi zor.

Saygılarımla...