Mesajı Okuyun
Old 09-03-2010, 16:10   #10
Avukat Neslihan

Alıntı:
Yazan KOÇ
sayın av.sibell hanım.Ben dahadava dilekçesini vermedim kafam çok karıştı.Tüm hissedarları(tapu kayıtlarına göre)davalı gösterdim.Bir çoğu ölmüş bu şahısalra nasıl tebligat yapılacak yani bir adres de belirtemiyorum.Sadece sağ olanlara mı tebligat çıkartmam gerekiyor?Yoksa bu ölü şahısların nüfus kayıtlarını alıp mirasçılarını mı davalı göstermem gerek.

Davayı açmadan önce elinizde yetki belgesi olmayacağından veraset ilamı almanız mümkün olmayacaktır.Ancak mirasçılardan birinin vekaleti ile veraset ilamı alabilirsiniz. Davayı açtıktan sonra ise mahkemenin vereceği yetki belgesi ile veraset ilamı almanız kolay olur.

Normalde ölü şahsa dava açılamaz. Ancak ortaklığın giderilmesi davası istisnadır. Davayı tapuda görünen paydaşlara yöneltin ve nüfus kayıtlarını istetin. Ölü olanlar bakımından yetki belgesi talep edip veraset ilamı için süre isteyin. Ölü olanlar bakımından tebligat pulu bırakmamanızda bir sakınca olduğunu zannetmiyorum. Her halükarda davanızda taraf teşkili ancak mirasçıların davaya dahil olması ile sağlanacak.

Biz özellikle orman ile ilgili davalarımızda taraf sayısı çok fazla olabildiğinden veraset ilamı almadan , nüfus kayıtlarına göre mirasçıları kendimiz tespit edip direkt olarak davaya dahil ediyoruz. Şimdilik bir problem çıkmadı. Bu yol da uygulanabilir.Sonradan davaya dahil edebildiğimiz kişilere karşı baştan da davayı yöneltebilmeliyiz diye düşünüyorum. Nüfus kayıtlarını sunarak mirasçılar direkt olarak ( paydaş ölü x mirasçısı ) şeklinde belirtilerek davalı olarak gösterilebilir diye düşünüyorum
YARGITAY
6.Hukuk Dairesi
Esas: 2001/6213
Karar: 2001/6274
Karar Tarihi: 10.09.2001
ÖZET : Ortaklığın giderilmesi istenilen 1021 parsel sayılı taşınmaz tapuda davacı Nizamettin Ş. ile Ömer Y. ve diğer paydaşlar adına kayıtlıdır. Mahkemece paydaş Ömer Y.'un ölü olduğu ve ölü şahıs hakkında dava açılamayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir. Ortaklığın giderilmesi davaları özelliği olan davalardandır. Verilecek hükümler her iki taraf içinde benzer sonuçlar doğurur, bu davalara uygulanacak hükümler de H.U.M.K.nun 561-570 sayılı maddelerinde özel olarak belirtilmiştir. Bu nedenle ölü şahıs hakkında dava açılamaz kuralı bu davalarda uygulanmaz. Davadan önce veya dava sırasında ölen paydaşın veraset belgesine göre tesbit edilen mirasçıları davaya dahil edilerek taraf teşkilinin sağlanması gerekir. Paydaş Ömer Y.'un tüm mirasçıları davada taraftır. İşin esası incelenip sonucuna göre bir karar vermek gerekir.(1086 S. K. m. 561, 562, 566, 567, 568, 569, 570, 72)