Mesajı Okuyun
Old 11-11-2009, 15:00   #143
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Yekta
Teşekkur ederım Yasir bey, ikinci cevabınızı pek anlayamadım.Yanı çekin keşide olduğu şehirdeki bankaya karşımı takibi başlatmalıyım yoksa bulunduğum şehirdeki genel merkez veya şubeyemi başlatmalıyım.Yetki itirazı olabilir mi?

Diyelimki çek Halk Bankası Samsun merkez şubesine ait bir çek, ben Halk Bankası Bursa Merkez şubesine karşı bu takibi başlatabilirmiyim?

Rica ederim.

Ben borçlu muhatabın kim olacağına ilişkin cevap vermiştim. Takipte borçlu muhatap olarak xxxx Bankası A.Ş. olmalıdır. Çünkü şubelerin tüzel kişiliği yoktur. Şubeyi muhatap göstererek takibe girişemezsiniz.
Yetki konusuna yönelik ise genel yetkili davalının ikametgahı yani XXX bankasının genel müdürlüğünün olduğu yer genel yetkilidir.
Ancak sayın AV.SEDAT'ın da belirttiği gerekçe ile (kanundan doğan bir gayri nakdi kredi ilişkisi olduğuna göre, buna da genel hükümler uygulanacağına göre, para alacağı için müvekkilin bulunduğu yargı çevresinde takip yapılabilir) bir mahkeme kararı aldık. Şu anda temyiz aşamasında. Mahkeme gerekçe olarak "BK 73 madde uyarınca alacaklı yanın ikametgahımahkemesi ve icra daireleri yetkilidir dedi.