Mesajı Okuyun
Old 19-03-2009, 15:03   #107
Kilimanjaro

Alıntı:
Yekta
Ben elimdeki bir çek için bankaya karşı takip başlattım.Banka zamanaşımı süresinin bir yıl olduğu, 1 yıllık süre içerisinde çek bedelinin talep edilmediği gerekçesiyle itiraz etti.Elinizde zamanaşımı süresine ait yargıtay kararı varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

Bu konuda henüz bir Yargıtay kararı yok diye biliyorum. Bununla birlikte, doktrinde Prof. Dr. Seza Reisoğlu'nun 2003 baskılı "Türk Hukukunda ve Bankacılık Uygulamasında Çek" adlı kitabının 254. sayfasında şu açıklama bulunuyor: "Bankanın yasal yükümlülüğü, borcunun muaccel olduğu tarihten itibaren on yıllık genel zamanaşımına tabi olacaktır."

Bu bölümde zamanaşımı süresinin niçin on yıl olması gerektiğini belirten yeterli açıklamalar bulunuyor, bu açıklamalardan da istifade edebilirsiniz.

Alıntı:
Bankaya başvuruda bulunmak en azından benim için zor olmuyor ama 10 bankanın 9 u sizin dilekçenizi işleme alamayız diyor bırakın cevap vermeyi.

Siz dilekçenizi işleme almayan bankaya, "beni buraya noterle gelmeye mecbur etmeyin, sonra noter masrafını da siz ödemek zorunda kalırsınız; burası dağ başımı kardeşim, bu ne keyfiliktir!" diye şöyle sert bir tepki verin, sonra bakın bakalım nasıl tıpış tıpış işleminiz hallediliyor İşin esprisi bir yana, hakikaten böyle maganda usulüyle iş gören kişilerle muhatap olmak şöyle dursun, icraatlarını dinlemek bile insanın sinirlerini zıplatmaya yetiyor.