Mesajı Okuyun
Old 10-05-2008, 13:35   #57
Av. Ali Özcan

Alıntı:
Yazan av.murat
Bankalar ödeme yapmamak için genellikle çekin verildiği şubeye gidin diyorlar. Çoğunluklada ödeme yapmak istemiyorlar. Hatta vekaletnamenizde bankalarla işlem yapmaya yetkili olduğunuda görmek istiyorlar. Ahzu kabza yetkisinin yetersiz olduğunu söylüyorlar.
Ancak ben açtığım davalarda anadoluda keşide edilmiş çeklerin bedelini İstanbul'da örneğin sirkeci şubesinden talep ettim, ödeme yapmadılar bende icra takibi+itirazın iptali davası açıp davayı kazandım.
Banka Anonim şirket olduğundan şubelerinin bulunduğu her yerin yetkili yer olduğunu düşünüyorum.

Sayın Av. Murat;
görüşünüze kesinlikle katılıyorum. bu konudaki tecrübenize dayanarak sormak istediğim bir şey var. bir bankanın başka şehirdeki şubesinin karşılıksız çıkan çekini getiren müvekkilin talebi üzerine bulunduğumuz şehirdeki o bankanın herhangi bir şubesine başvurabiliyoruz. peki bu başvuruyu;
..... bankası başlığı altında, ekte asılları bulunan şu numaralı çekin şu tarihte ibraz edilmesine rağmen ödenmediği ve bankanın sorumlu olduğu miktarın ekte bulunan vekaletnameye dayuanılarak tarafımıza ödenmesini mi talep edeceğiz. yani üst yazı ve ekinde vekaletnameyle birlikte çek asıllarını mı sunmalıyız yoksa dilekçeye fotokopilerini ekleyip para ödendiği takdirde çek asıllarının bankaya sunulacağını mı belirtmeliyiz. fotokopileri eklersek banka çek asıllarını ibraz etmedikleri için ödemedik bahanesine sığınabilir mi? asıllarını eklersek cevap verilecek süre içerisinde çek asıllarının kaybolma ihtimali yok mudur. yoksa banka bizim talebimize anında yazılı cevap verdiği için herhangi bir sorunla karşılaşmıyor muyuz. uygulamadan bahsederseniz sevinirim...