Mesajı Okuyun
Old 07-04-2008, 11:00   #11
nabucadnazar

Alıntı:
Yazan Av. BERNA AK
Yusuf bey, ben eğer çek aslı icra müdürlüğünde ise, yani müvekkilim ibraz sırasında, kısmi ödemeyi kabul etmemişse, çek için kambiyo takibi yaptığım icra dosyasından bankaya sorunmlu olduğu miktarı ödemesi için müzekkere yazıyorum.Olumlu sonuç alıyorum.
Denemenizi öneririm.
Saygılar..
Çek için takip yaptığınız dosyadan bankaya müzekkere yazılması pek sağlıklı değil zira bankalar çoğu zaman bu tür müzekkerelere takibe taraf olmadıkları yani takibin borçlusu olmadıkları gerekçesiyle icra dairesinin müzekkere işlemini şikayet yoluyla kaldırıyorlar.aleyhinize vekalet ücretine hükmedilmesi mümkün.bankanın icra dosyasının tarafı olmadığı gerekçesiyle müzekkere yoluyla istenemeyeceğine ilişkin Yargıtay kararları var.

Ayrıca sorumluluk miktarının tahsili için yapılan icra takiplerinde bankanın çek asılları bana ibraz edilmedi şeklindeki savunması geçersiz.Zira Yargıtay kararı gereği çekin bankaya ibrazı içerisinde sorumlu olduğu miktarın ödenmesi talebini de içerir.Bu durmda banka çek ibraz edildiğinde bu miktarı ödemeli yada bu miktarın istenmediğine ilişkin çekin arkasına şerh düşmeliydi.